Zamień ten tekst na URL Webhooka

🍿 „Mam konto na Webflow. I co teraz?! ’’ 📅 13 czerwca, 10:00

🍿 „Mam konto na Webflow. I co teraz?!’’ 📅
13 czerwca, 10:00

👉
Zapisz się

✨ Słowniczek designera ✨


UX i UI design to stosunkowo świeże dziedziny, które dynamicznie się rozwijają. Nieważne, czy jesteś na początku swojej drogi w projektowaniu, czy gdzieś w samym jej środku... W trakcie swojej podróży możesz trafić na wyrafinowane pojęcia, które na myśl przywołają Ci egzotyczne miasta, lokalne potrawy, bądź to, co dzieje się w głowie obcokrajowca, gdy po raz pierwszy przygląda się nazwiskom w języku polskim. I co wtedy?

I wtedy nie musisz się martwić, bo obstawiłyśmy Ci plecy!
Urobione po pachy szlifowałyśmy ✨ słowniczek designera ✨, do którego możesz zaglądać zawsze, gdy będziesz szukać odpowiedzi, tego magicznego słowa na końcu języka, skarbu, a nawet szczęścia.
Jesteśmy w stanie zapewnić Ci dwie z tych czterech opcji. Nie będziemy zdradzać, o które nam chodzi. 😎

Pojęcia są posegregowane alfabetycznie. Porządeczek musi być, bo trochę ich zgromadziłyśmy.
Jeśli chcesz przemieszczać się po czeluściach słowniczka szybko i zwinnie jak ninja 🥷🏽, pamiętaj, że możesz skorzystać z takiej bajeranckiej funkcji jak wyszukiwanie.
Wystarczy, że klikniesz Ctrl + F (w systemach Windows, Linux i ChromeOS) lub Cmd + F (na Macu).

Udanej eksploracji! 🙆🏻

A jeśli czegoś tu brakuje, to śmiało — daj nam znać. Z największą przyjemnością uzupełnimy dla Ciebie nasz elementarz.
✏️ Dodaj brakujące słowo.


🍉 A

Accessibility gap

Brak dostępu (lub utrudniony dostęp) do produktów/usług dla osób z niepełnosprawnościami. Wynika z braku uwzględnienia ich potrzeb i ograniczeń podczas procesu projektowania.

Agile design

Inaczej elastyczne podejście do projektowania. Polega na krótkich cyklach iteracji, szybkim prototypowaniu i częstym zbieraniu opinii użytkowników. Pozwala na sprawną adaptację projektu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań.

Analiza użytkowników

Proces badania i zrozumienia potrzeb i preferencji użytkowników w celu lepszego dopasowania produktów.

Ambient user experience

Ambient UX to koncepcja, która ma na celu harmonijne zaprojektowanie interakcji w produktach cyfrowych. Dzięki temu użytkownik może korzystać z interfejsu w sposób naturalny i niemal niezauważalny, bez konieczności skupiania się.

Animacja

Animacja to proces tworzenia i wyświetlania sekwencji obrazów lub grafiki w celu uzyskania iluzji ruchu. Może być tworzona za pomocą tradycyjnych technik rysunkowych, komputerowej grafiki 2D lub 3D, a także z wykorzystaniem technologii motion capture.

Antropologia

Nauka, która bada człowieka jako istotę społeczną i kulturową. Badacze antropologii analizują różne aspekty życia, takie jak kultura, język, społeczeństwo, religia i wiele innych. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć ludzkie zachowania, przekonania i wartości.

Architektura informacji

Sposób organizowania informacji. Ułatwia użytkownikom poruszanie się po produkcie cyfrowym. Jej celem jest stworzenie przejrzystego i ustrukturyzowanego interfejsu.

Avatar

Wirtualna reprezentacja osoby lub postaci w sieci. Albo w aplikacji. Albo w grze. Może to być graficzny obraz, trójwymiarowy model, a nawet i animacja.

Autolayout

Technologia, która umożliwia elastyczne układanie elementów interfejsu. Dzięki temu interfejs dynamicznie dopasowuje się do szerokości ekranu (albo też do manualnego zwężania okna przez użytkownika).

Automatyzacja

Proces wykonywania zadań przez maszyny lub programy komputerowe bez udziału człowieka. Zwiększa efektywność, pomaga zaoszczędzić czasu, oraz ogranicza występowanie błędów.

🍌 B

Backend development

Proces tworzenia, konfiguracji i utrzymania aplikacji. Bardzo prosto ujmując — to kodowanie tego, czego użytkownik końcowy nie widzi.

Badania użytkowników

Proces gromadzenia informacji o potrzebach, zachowaniach i preferencjach użytkowników w celu tworzenia lepszych projektów i dostarczania bardziej satysfakcjonujących doświadczeń.

Bottom-up design

Podejście projektowe, w którym design rozpoczyna się od tworzenia mniejszych elementów (albo funkcji), a następnie łączy je w większe całości. Bottom-up oznacza “od dołu do góry”, czyli “oddolnie”. Umożliwia stopniowe budowanie i testowanie produktu.

Box model

Koncepcja, która obrazuje sposób, w jaki elementy HTML są renderowane. Każdy taki element składa się z czterech głównych części: core'u (zawartości), marginesów, obramowania i wypełnienia. Te części właśnie tworzą "pudełko", czyli “box”, wokół elementu.

Blueprint

Szczegółowy projekt, który przedstawia strukturę, układ i funkcjonalności interfejsu, umożliwia zrozumienie i wizualizację projektowanego rozwiązania.

Breadcrumbs (okruszki)

Element, który wskazuje użytkownikowi aktualną lokalizację na stronie lub w aplikacji. Ułatwia poruszanie się po produkcie. Ma też pozytywny wpływ na SEO (to już w przypadku stron www).

Breakpointy

To punkty, które wyznaczają rozdzielczość, przy której zmieni się układ interfejsu. Zapewniają optymalne dostosowanie produktu cyfrowego do urządzenia, a co za tym idzie, także przejrzystość treści.

🧅 C

Call to Action

W skrócie CTA, a po polsku wezwanie do działania. Element interfejsu (zwykle jest to treść) zachęcający użytkowników do podjęcia określonego działania, takiego jak kliknięcie przycisku, zapisanie się na newsletter lub zakup produktu.

Clickability

To cecha, która pokazuje, że dany element jest klikalny i może poprowadzić do innej strony lub wywołać jakąś akcję.

Conversion rate

Po polsku wskaźnik konwersji. Metryka mierząca procentową ilość użytkowników, którzy wykonują pożądaną akcję, taką jak zakup produktu czy rejestracja, w stosunku do ogólnej liczby odwiedzających stronę lub korzystających z aplikacji.

Content tekstowy

To po prostu treść w formie pisanej. To może być blogpost, albo jakiś komunikat.

Content Management System

W skrócie CMS. To system zarządzania treścią, który umożliwia tworzenie, edycję i publikację treści na stronach internetowych lub aplikacjach bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej.

Content wizualny

Elementy graficzne — obrazy, ilustracje, gify, itepe.

Customer journey

Po polsku ścieżka klienta. To cały proces przejścia użytkownika od pierwszego kontaktu z marką, przez etap zakupowy, aż do obsługi posprzedażowej. Obejmuje różne punkty styku z i doświadczenie użytkownika.

CSS (Cascading Style Sheets)

Język stylów używany do opisu wyglądu i formatowania elementów na stronach internetowych lub w aplikacjach. Umożliwia kontrolę nad kolorami, układem, czcionkami itp.

🏡 D

Dark mode (tryb ciemny)

Funkcja, która zmienia kolorystykę interfejsu na ciemniejsze tło i jasny tekst, co zapewnia bardziej komfortowe warunki dla oczu, zwłaszcza w warunkach niskiego oświetlenia.

Data-driven design

Podejście projektowe, w którym wszystkie decyzje opiera się na analizie i interpretacji danych o użytkownikach, ich zachowaniach i preferencjach.

Dashboard

Panel prezentujący kluczowe informacje w prosty i zwięzły sposób. Umożliwia użytkownikowi szybkie zrozumienie i monitorowanie ważnych danych i funkcji.

Design thinking

Metoda rozwiązywania problemów, w której skupia się na potrzebach i doświadczeniach użytkowników, wykorzystując kreatywność, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania.

Design sprint

Proces projektowy, który polega na szybkim prototypowaniu i testowaniu. Umożliwia zespołowi projektowemu efektywną eksplorację i walidację rozwiązań w naprawdę krótkim czasie.

Dev mode

Tryb programistyczny, który umożliwia developerom dostęp do zaawansowanych funkcji, debugowania i modyfikacji kodu.

Dialog boxes

Małe okienka dialogowe, które pojawiają się na ekranie, komunikując użytkownikowi ważne informacje. Mogą też prosić o potwierdzenie i zbierać dane. Pośredniczą w interakcji pomiędzy użytkownikiem a produktem cyfrowym.

Dummy data

Dane tymczasowe lub sztucznie wygenerowane, które są używane do testowania lub wypełniania pustych miejsc w projekcie. Dzięki nim nie trzeba szukać danych rzeczywistych.

📧 E

E-commerce

Sprzedaż produktów i usług w Internecie.

Edge cases

To inaczej “skrajne dane wejściowe”, tj. z obu końców spektrum. Albo też specyficzne i niezwykłe sytuacje, które występują naprawdę rzadko. Testowanie edge cases jest ważne, aby upewnić się, że system lub aplikacja zachowuje się poprawnie, nawet w nietypowych warunkach.

Efekt halo

Ten efekt odnosi się do wpływu pierwszego wrażenia na ogólną opinię lub ocenę danej osoby, produktu lub marki. Może prowadzić do pozytywnego lub negatywnego uprzedzenia.

Etykieta pól formularza

Opis lub nazwa, która jest przypisana do pola formularza. Wyjaśnia użytkownikowi, jakie informacje powinien wprowadzić.

Empty state

Po polsku stan pusty. Sytuacja, w której interfejs użytkownika nie zawiera żadnych danych lub treści.

Entry point (punkt wejścia)

Element, który służy jako wejście do konkretnej funkcji, sekcji lub procesu. Jest to kluczowy punkt, który kieruje użytkownika w odpowiednie miejsce.

Ergonomia

W kontekście designu polega na projektowaniu w taki sposób, aby doświadczenia użytkownika były optymalne, czyli komfortowe, wydajne, a przede wszystkim: dostosowane do warunków fizycznych i poznawczych.

Error message

Komunikat o błędzie, czyli wiadomość wyświetlana użytkownikowi, gdy wystąpił błąd lub podejmie nieprawidłowe działanie w produkcie cyfrowym.

Eye-tracking

Technika badawcza, która polega na śledzeniu ruchu oczu użytkownika podczas interakcji z produktem cyfrowym. Pomaga zbadać, które elementy najbardziej przykuwają uwagę. Co ciekawe, ludzki wzrok naturalnie porusza się w kształt litery F.

🏴󠁥󠁣󠁦󠁿 F

Feedback

Feedback to informacja zwrotna, np. od użytkowników. Pozwala na ciągłe ulepszanie produktu cyfrowego.

Filtr

Selekcja, sortowanie lub wykluczanie elementów na podstawie określonych kryteriów. Często stosowana np. do wyświetlania konkretnych danych, albo produktów.

Flat design

Minimalistyczny styl projektowania, który rezygnuje z efektu 3D i tekstury na rzecz czystych, płaskich kolorów, prostych ikon i czystych linii.

Flexbox

Moduł CSS, który zapewnia elastyczne rozmieszczenie elementów w kontenerze. Pozwala na łatwe zarządzanie przestrzenią zarówno wzdłuż osi poziomej jak i pionowej.

Flow

Odnosi się do sekwencji akcji użytkownika. Określa, w jaki sposób przechodzi przez różne etapy lub strony w produkcie cyfrowym,

Focus state

To stan, który osiąga interaktywny obiekt (np. button), gdy jest gotowy do interakcji.

Form validation

Po polsku walidacja formularza, czyli proces sprawdzania poprawności danych wprowadzonych przez użytkownika.

Frame (w Figmie)

Frame, czyli inaczej ramka. W programie do projektowania to kontener, który umożliwia grupowanie i organizację elementów. Ramki pozwalają na tworzenie hierarchii i struktury interfejsu i ułatwiają tworzenie powtarzalnych elementów na stronie.

Front-end development

Tworzenie i rozwijanie interfejsu, zwykle przy użyciu technologii HTML, CSS i JavaScript. Inaczej — kodowanie tego, co użytkownik widzi.

🍐 G

Gamifikacja

Gamifikacja, albo inaczej grywalizacja, to zastosowanie mechanizmów znanych z gier w niegamingowym środowisku, np. w edukacji, czy marketingu. Celem gamifikacji jest zwiększenie zaangażowania i motywacji użytkowników poprzez wprowadzenie różnych elementów, np. rankingów, wyzwań, punktów.

General Data Protection Regulation (GDPR)

Po polsku to Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych, czyli RODO. To unijny akt prawny, który chroni dane osobowe obywateli UE. Nakłada na firmy i organizacje obowiązek przejrzystego i zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych oraz zapewnia osobom fizycznym większą kontrolę nad ich danymi.

Grid layout

Technika układania elementów w interfejsie przy użyciu siatki, która składa się z wierszy i kolumn.

Grid modułowy

Projektowanie i strukturyzacja interfejsu, w którym elementy są układane w prostokątne moduły.

Grid system

Sposób układania i rozmieszczania elementów w interfejsie na podstawie siatki.

Gradient

Płynne przejście pomiędzy co najmniej dwoma kolorami. Może być stosowany jako tło, wypełnienie elementów graficznych lub stylizacja tekstu.

Graphic design

Po polsku projektowanie graficzne. Proces tworzenia wizualnej komunikacji za pomocą typografii, kształtów, kolorów, obrazów i układów.

Graphical user interface

Po polsku graficzny interfejs użytkownika. Interaktywna warstwa, która umożliwia użytkownikom komunikację z produktem cyfrowym za pomocą graficznych elementów takich jak przyciski, pola tekstowe i menu.

Grupowanie

Tworzenie i rozwijanie interfejsu, zwykle przy użyciu technologii HTML, CSS i JavaScript. Inaczej — kodowanie tego, co użytkownik widzi.

Golden ratio

Po polsku złota proporcja. Matematyczne proporcje, które są uważane za przyjemne dla oka.

Guidelines

Po polsku wytyczne, czyli zbiór wskazówek, zasad i standardów projektowych, które określają najlepsze praktyki i oczekiwania dotyczące tworzenia interfejsów stron internetowych, aplikacji itp.

🍔 H

Hamburger menu

Ikona menu w postaci trzech poziomych linii, która przypomina hamburgera. Często stosowana w interfejsach mobilnych w celu zaoszczędzenia przestrzeni.

Handoff

Przekazanie projektu lub pracy pomiędzy członkami zespołu projektowego.

Heatmap

Wizualne przedstawienie obszarów interfejsu, na których użytkownicy skupiają największą uwagę.

Help desk

Zespół/usługa, która dostarcza wsparcia technicznego lub odpowiedzi na pytania, pomaga w rozwiązywaniu problemów i udziela informacji.

Heurystyki

Zasady i wytyczne projektowania interfejsu użytkownika, które służą jako podstawowe kryteria oceny użyteczności.

Hierarchia wizualna

Organizacja elementów wizualnych w sposób, który wyraźnie określa ich ważność, aby ułatwić użytkownikom zrozumienie i nawigację.

High-fidelity prototype

Szczegółowy, zaawansowany prototyp interfejsu, który realistycznie odwzorowuje wygląd, zachowanie i funkcjonalności finalnej wersji, często używany do testów i prezentacji projektu.

Homepage

Strona główna lub ekran początkowy witryny internetowej albo aplikacji.

Home screen

Ekran główny na urządzeniach mobilnych.

Horyzontalny scroll

Poziome przewijanie treści lub elementów.

Hover state

Stan, który występuje, gdy użytkownik najedzie kursorem myszy na interaktywny element taki jak przycisk, link lub obraz.

Human-centered design

Podejście projektowe, które stawia użytkownika w centrum uwagi, skupiając się na jego potrzebach, celach i doświadczeniach.

🥳 I

Ikona

Obrazek lub symbol, który reprezentuje określony obiekt lub działanie. Służy do szybkiego rozpoznawania i nawigacji.

Ikonografia

System projektowania i używania ikon w projektach graficznych.

Indeksowalność

Cecha treści/strony internetowej, która umożliwia wyszukiwarkom internetowym jej indeksowanie i umieszczenie jej w wynikach wyszukiwania.

Inkluzywność

Projektowanie interfejsów, które są dostępne dla jak najszerszej grupy użytkowników.

Interakcja

Wzajemne oddziaływanie między użytkownikiem a interfejsem.

Interfejs

Punkt styku między użytkownikiem a produktem cyfrowym.

Informacja

Dane, fakty lub treść, które są przekazywane użytkownikom w interfejsie.

Intuicyjność

Odnosi się do łatwości zrozumienia interfejsu użytkownika bez konieczności dodatkowej instrukcji czy szkolenia.

Iteracja

Proces wielokrotnego powtarzania i doskonalenia projektu poprzez sukcesywne wprowadzanie zmian, testowanie i adaptację na podstawie uzyskanej informacji zwrotnej.

🍏 J

Journey mapping

Narzędzie projektowe, które służy do zrozumienia i wizualizacji doświadczenia użytkownika w interakcji z produktem, usługą lub marką na przestrzeni różnych etapów i punktów kontaktu.

🐈 K

Karta produktu

Strona prezentująca szczegółowe informacje o konkretnym produkcie.

Kluczowe wskaźniki wydajności (KPI)

Mierzalne parametry, które służą do oceny efektywności i sukcesu produktu, usługi lub strategii, takie jak wskaźniki konwersji, zadowolenia klienta czy zaangażowania użytkowników.

Komunikacja

Proces przekazywania informacji pomiędzy różnymi stronami lub uczestnikami.

Konwersja

Pożądane działanie ze strony klienta, oczywiście z perspektywy biznesu. Może to być zakup produktu, zapis na newsletter lub rejestracja konta.

Kwestionariusz użytkownika

Narzędzie badawcze, które służy do zbierania informacji od użytkowników na temat ich preferencji, potrzeb, nawyków czy oczekiwań.

🍦 L

Landing page

Po polsku strona docelowa. Użytkownik trafia na nią po kliknięciu w link, reklamę lub wynik wyszukiwania.

Layout

Organizacja i rozmieszczenie elementów wizualnych i treści w interfejsie.

Linia czasu

Wizualna reprezentacja sekwencji zdarzeń lub postępów dokonywanych przez użytkownika w obrębie produktu cyfrowego.

Live chat

Funkcja interaktywnego czatu na żywo.

Lokalizacja

Proces dostosowywania interfejsu użytkownika, treści lub funkcjonalności do określonego języka, kultury i preferencji lokalnego rynku.

Lustrzane odbicie

Technika, w której elementy interfejsu są powielane symetrycznie, tworząc wrażenie równowagi.

🥭 M

Mapa witryny (site map)

Hierarchia i układ podstron w obrębie strony internetowej.

Megamenu

Rozszerzone menu nawigacyjne, które zawiera mnóstwo poziomów i opcji.

Minimalizm

Styl projektowania, charakteryzujący się prostotą, czystością i ograniczeniem do podstawowych elementów.

Minimum Viable Product (MVP)

Najprostsza wersja produktu, która posiada wystarczającą ilość funkcji, aby móc go testować i udoskonalać.

Minimum Loveable Product (MLP)

Produkt kochany przez użytkowników. Połączenie kluczowych funkcji i wysokiej jakości.

Mikrointerakcja

Małe, subtelne animacje, efekty dźwiękowe lub reakcje, które pojawiają się podczas obcowania użytkownika z produktem cyfrowym.

Mobile-first

Strategia projektowania, w której interfejs jest najpierw projektowany dla urządzeń mobilnych, a następnie dostosowywany do większych ekranów.

Mockup

Wizualna reprezentacja projektu lub konceptu, najczęściej w formie graficznego prototypu.

Modal

Interaktywne okno, które wyświetla się na ekranie, zazwyczaj blokując resztę interfejsu, aby skupić uwagę na konkretnej treści.

Motion design

Wykorzystanie animacji w celu wzbogacenia interfejsu.

🥷 N

Nagłówek (header, heading)

Górna część strony internetowej lub aplikacji, zawiera logo, menu i inne informacje.

NDA – Umowa o zachowaniu poufności

To pisemne porozumienie między co najmniej dwoma stronami, które zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy określonych informacji. To mogą być dane finansowe, plany biznesowe, lub stosowane technologie.

Negative space

Pusta przestrzeń pomiędzy elementami wizualnymi, która poprawia czytelność, harmonię i estetykę projektu.

Neuropsychologia

Dziedzina badań, która łączy neurologię i psychologię. Bada wpływ produktów cyfrowych na funkcje poznawcze, takie jak percepcja, koncentracja i pamięć.

Notyfikacja

Powiadomienie lub komunikat.

Normy dostępności

Wytyczne projektowania, które zapewniają komfort korzystania z produktów cyfrowych osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

🥒 O

Open source

Kod źródłowy, który jest “otwarty”, tj. możliwy do swobodnej edycji, kopiowania, rozpowszechniania przez społeczność.

Optymalizacja

Proces doskonalenia interfejsu poprawiający wydajność, szybkość, dostępność i łatwość obsługi.

Outsourcing

Delegowanie zadań na zewnątrz organizacji.

Overscrolling

Sytuacja, w której użytkownik scrolluje interfejs poza granice dostępnej treści.

🔫 P

Paralaksa

Efekt wizualny, w którym elementy w interfejsie poruszają się z różną prędkością, dając wrażenie głębi i trójwymiarowości.

Persona

Postać, która reprezentuje grupę docelową, poparta konkretnymi badaniami rynku.

Pop-up

Małe okno, które pojawia się na ekranie najczęściej w celu wyświetlenia reklam i powiadomień.

Product Requirements Document (PRD)

Dokument wymagań produktu (PRD) określa funkcje i zastosowanie produktu. PRD pomaga projektantom UX i UI w dokładnym zrozumieniu celu produktu i potrzeb użytkowników.

Protopersona

Fikcyjna, ale dobrze zdefiniowana postać, która reprezentuje konkretną grupę docelową użytkowników i pomaga zrozumieć ich potrzeby, cele i zachowania. Nie jest poparta badaniami rynku.

Prototypowanie

Proces tworzenia wczesnych wersji produktu cyfrowego, które pozwalają na testowanie, ocenę i iteracyjne doskonalenie projektu.

Progressive Web App (PWA)

Zaawansowane strony internetowe, które posiadają cechy aplikacji mobilnych i stron internetowych, umożliwiają dostęp offline i pełniejsze interakcje na urządzeniach mobilnych.

Product backlog

Lista zadań, funkcji i usprawnień, które są planowane i priorytetyzowane do wdrożenia w produkcie lub aplikacji.

🐟 R

Responsywność

Właściwość produktu cyfrowego, która pozwala na automatyczne dostosowanie do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń.

Research

Proces zbierania informacji, analizowania danych i prowadzenia badań, aby lepiej zrozumieć użytkowników.

Retencja użytkowników

Miara zatrzymywania użytkowników w systemie lub aplikacji przez określony czas, odzwierciedlająca lojalność i zaangażowanie.

🧂 S

Service blueprint

Rodzaj diagramu, który pokazuje, jak będzie przebiegać dostarczenie konkretnej usługi, uwzględnia kroki, interakcje z klientem i działania pracowników. Służy do lepszego zrozumienia i optymalizacji procesu.

Scrollspy

Funkcja, która automatycznie śledzi i aktywuje elementy interfejsu w zależności od pozycji strony, czyli momentu scrolla.

Single-page application

Aplikacja internetowa, która działa w jednym dokumencie HTML.

Skalowalność

Właściwość interfejsu, która umożliwia łatwe dostosowanie się do zmieniających się wymagań, np. ilości użytkowników czy danych, bez utraty wydajności, ani funkcjonalności.

Skeuomorfizm

Styl projektowania, który naśladuje wygląd i funkcje rzeczywistych obiektów fizycznych, takich jak np. przyciski.

Social proof

Zjawisko, w którym użytkownicy podejmują decyzje opierając się na wpływie społecznym, np. poprzez opinie, recenzje i rekomendacje.

Storyboarding

Metoda przedstawiania sekwencji zdarzeń lub procesów w formie ilustrowanej narracji.

Style guide

Zbiór wytycznych, który określa standardy projektowania. Dba o spójność i konsekwencje w korzystaniu z elementów wizualnych, typografii, czy kolorów.

🐯 T

Tagi

Słowa kluczowe (etykiety), które są przypisywane do treści lub elementów interfejsu.

Test A/B

Test A/B polega na losowym podziale grupy badanej na dwie części — jedna grupa otrzymuje wersję A, a druga grupa wersję B. Porównuje się efekty obu wariantów i określa, który z nich jest bardziej skuteczny (daje lepsze wyniki).

Test użyteczności

Testy, podczas których użytkownicy są proszeni o wykonanie określonych zadań w interfejsie, aby zbadać, jak dobrze jest zaprojektowany, tj. użyteczny i intuicyjny w obsłudze.

Test wydajności

Proces oceny, w którym sprawdza się wydajność i skalowalność interfejsu w różnych warunkach i obciążeniach.

Tooltip

Małe okienko, które pojawia się po najechaniu kursorem na element interfejsu i dostarcza dodatkowych informacji.

Touchpoint

Każdy punkt styczności użytkownika z produktem, marką lub usługą. Np. może to być reklama w aplikacji, czy tramwaju, albo odpalenie strony www w drodze do pracy.

Typografia

Wybór stylu i układu krojów tekstowych w interfejsie użytkownika.

👂 U

User Acceptance Testing (UAT)

Ostatni etap procesu rozwoju produktu, w którym rzeczywiste osoby (użytkownicy końcowi) testują produkt przed jego uruchomieniem. Dzięki temu można sprawdzić, czy produkt spełnia oczekiwania użytkowników, jest łatwy w użyciu i działa zgodnie z wyznaczonymi celami.

User experience

Po polsku doświadczenie użytkownika. Ogólny kontekst, w którym użytkownik korzysta z produktu cyfrowego. Obejmuje jego emocje, reakcje i zadowolenie z interakcji.

User flow

Ścieżka użytkownika, czyli droga , jaką użytkownik musi “przejść”, albo inaczej — kroki, jakie musi podjąć, aby osiągnąć określony cel.

User interface

Po polsku interfejs użytkownika. Część produktu cyfrowego, dzięki której użytkownik może podejmować działania i interakcje.

User-generated content

Treści tworzone i udostępniane przez samych użytkowników, a nie przez firmy. Mogą to być opinie, recenzje, komentarze, zdjęcia, czy nawet i filmy.

Użyteczność (usability)

Odnosi się do stopnia intuicyjności, a także ogólnego doświadczenia płynącego z korzystania z produktu cyfrowego.

✌️ V

V-model

Wzorzec projektowy stosowany w niektórych frameworkach do budowania produktów cyfrowych. Najbardziej znane zastosowanie V-modelu możesz znaleźć w bibliotece Vue.js. Służy do dwukierunkowego wiązania danych (two-way data binding) między elementami formularza a danymi w komponencie.

🐍 W

Wireframe

To uproszczony szkic (lub schemat) strony internetowej lub aplikacji. Ukazuje układ elementów i relacje, które pomiędzy nimi zachodzą. Służy do wstępnego zaplanowania interakcji i funkcjonalności.

Wizualizacja

Proces tworzenia graficznych reprezentacji danych, informacji lub koncepcji w celu ich lepszego zrozumienia.

🦷 Z

Zastosowanie (application)

W kontekście UX/UI odnosi się do konkretnego celu lub sposobu użycia produktu cyfrowego. Określa, w jaki sposób użytkownicy wykorzystują dany system lub aplikację do realizacji określonych zadań, czy celów.

📖
Przeczytaj też
5 minut
🗓
20 maja
Maria
Gabrowska

☝️ Jobs To Be Done – co to jest?

Dziś porozmawiamy o Jobs To Be Done – cennym narzędziu dla osób związanych z budowaniem produktów cyfrowych. Jak wykorzystać framework Jobs to be Done (JTBD) do identyfikacji korzyści np. dla Product Managerów i designerów? I co to w ogóle jest? Wskakuj do wpisu, a się dowiesz!👇

🤓
Czytaj więcej
5 minut
🗓
6 maja
Maria
Gabrowska

✋ Dlaczego powinno Ci zależeć na silnym brandzie?

Silny brand to obecnie must have dla każdego biznesu. I to nieważne, czy mówimy sobie o małej firmie, czy o wielkim korpo. Zaparz sobie ulubioną herbatkę i siadaj wygodnie, a my o wszystkim Ci opowiemy.

🤓
Czytaj więcej
4 minuty
🗓
22 kwietnia
Maria
Gabrowska

🤓 Jak priorytetyzować w projektach? Metoda RICE

W natłoku codziennych obowiązków i zadań, umiejętność priorytetyzacji staje się kluczowa dla efektywnej realizacji celów. 📈 Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej popularnej metodzie ustalania prioryetów, czyli RICE. Do dzieła! ❤️

🤓
Czytaj więcej
2 minuty
🗓
8 kwietnia
Maria
Gabrowska

📓 Jak zacząć mówić jak projektant?

W tym wpisie zanurzymy się 🤿 w językach Product Designu. Niby to nie bestia, która ma ich siedem, ale jednak w przypadku ludzi – komunikacja to taki gagatek, co lubi sprawiać problemy. 👀 A, jako że wchodząc między wrony, kraczesz tak, jak one, to trochę o tym krakaniu właśnie. Do dzieła! 🔥

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
18 marca
Maria
Gabrowska

🛍️ Jak kupują Polacy? O e-commerce słów kilka

W tym artykule omawiamy statystyki zakupowe Polek i Polaków, analizujemy ich preferencje i ulubione platformy. Odkrywamy znaczenie SXO i omnichannelowości w e-commerce. Co jest dla nas ważne? Wskakuj, a się dowiesz! 🤓

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
4 marca
Maria
Gabrowska

🤕 Ajajaj… Zagrożenia i walka z AI

Sztuczna inteligencja to nasz sojusznik. Wspaniałe narzędzie, które pozwala usprawnić codzienny workflow, niemalże w każdej branży. Taki digitalowy przyjaciel człowieka. Ale jak to w życiu bywa – każdy kij ma dwa końce. I o tym mówimy w tym wpisie. Wskakuj i poznaj zagrożenia, które wiążą się z AI... i dowiedz się, jak z nimi walczyć!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
19 luty
Maria
Gabrowska

🤖 O perspektywie kodowania słów kilka. Co jest ważne w zakodowaniu UI?

Wiemy już, jak ważna jest komunikacja z osobami odpowiedzialnymi za implementację naszych projektów. Ale czy wiemy, co tak naprawdę jest dla nich istotne? Na co przede wszystkim zwracają uwagę, gdy zaczynają pracę z prototypami i makietami UI? No i o tym słów kilka!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
5 luty
Weronika
Denisiewicz

🧠 Kognitywistyka w UX. Bo zrozumienie umysłu wpływa na tworzenie lepszych produktów!

Projektowanie UX (User Experience) jest nie tylko sztuką, ale również nauką. Rozumienie ludzkiego umysłu i zachowań stało się kluczowym elementem w tworzeniu interfejsów, które są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim intuicyjne i skuteczne. W tym wpisie o kognitywistyce w UX opowie Ci nasza gościni – Weronika Denisiewicz!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
22 stycznia
Michał
Mazur

🤝 Optymalizacja spotkań – kluczowe wskazówki od Michała Mazura

Michał Mazur, doświadczony projektant UX, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat organizacji spotkań i prezentuje innowacyjne podejście do rozwiązania problemu przedłużających się dyskusji bez konkretnego planu. 🙌 Brzmi ciekawie? No bo tak jest! Wskakuj poczytać.

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
8 stycznia
Maria
Gabrowska

🔮 Trendy na 2024 rok – okiem Design Practice

Zajrzałyśmy wgłąb szklanej kuli i sprawdziłyśmy, co będzie modne w 2024 roku w designie. I jesteśmy super podekscytowane! Koniecznie przyjrzyj się tym trendom, żeby nie ominęły Cię smaczki, które obecnie będą na topie. 🔥

🤓
Czytaj więcej
8 minut
🗓
27 grudnia
Paulina
Kacprzak

🤑 Finansownik freelancera – jak przeprowadzić finansowe podsumowanie roku

Życie freelancera nie jest łatwe! 🦉 To wiemy. A utrzymanie porządku we własnych finansach jest jeszcze trudniejsze. 😵‍💫 Wielkimi krokami zbliża się początek roku, a więc czas podsumowań finansowych i planowania. I nasz finansownik pomoże Ci to ogarnąć, także wskakuj na lekturę!

🤓
Czytaj więcej
2 minuty
🗓
4 grudnia
Maria
Gabrowska

🎓 Samouk w UI – co musisz wiedzieć, żeby odnieść sukces?

W tym wpisie krótko o tym, czego i jak się uczyć, żeby projektować dla branży tech. Tak jest! Bycie samoukiem jest trudne – to dłuuuuga i wyboista droga. Jeśli szukasz drogowskazu, to koniecznie wskakuj na lekturę!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
20 listopada
Maria
Gabrowska

🔝 Jak podrasować swój proces i relacje z klientem? Porady od Design Practice

Jak zarządzać procesem projektowania marek? Jak się wyceniać (i cenić), żeby nie zwariować? I od czego zacząć? Mamy sprawdzone porady. Bardzo konkretne. Poznasz je w tym artykule!

🤓
Czytaj więcej
4 minuty
🗓
6 listopada
Maria
Gabrowska

👀 Branding, czyli co i jak? 5 porad od Design Practice

Design to Twój konik? Marzy Ci się projektowanie marek wartych setki tysięcy? Niestety, w sieci nie znajdziesz zbyt wiele informacji na ten temat. Na szczęście masz nas – wskakuj do lektury, a nawet załapiesz się na kilka wskazówek!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
23 października
Maria
Gabrowska

🕹️ Animacje i prototypy. Dlaczego warto je stosować?

Dużo mówi się o prototypach. W ostatnich latach, środowisko projektowe coraz większy nacisk kładzie też na animacje. I ten temat na pewno nie jest Ci obcy! Przeczytaj ten wpis i przekonaj się na własne oczy, dlaczego tak jest. Badania mówią same za siebie!

🤓
Czytaj więcej
4 minuty
🗓
9 października
Marta
Pienkosz

🌍 NYU Abu Dhabi: odkrywanie świata poprzez sztukę i kodowanie

Jak wiele łączy sztukę z kodowaniem? Jak wiele dzieli? Czym jest globalna edukacja? Opowiada o tym Marta Pienkosz, czyli studentka Liberal Arts na NYU Abu Dhabi. Wskakuj na ucztę, którą Ci przygotowała!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
25 września
Maria
Gabrowska

🤸‍♂️ Responsywność, czyli wyślij stronę na stretching

Zastanawiało Cię może, dlaczego Twoja strona generuje mniej ruchu, niż oczekujesz? A może niby użytkownicy wchodzą, ale szybciutko wychodzą? Odpowiedzią może być brak responsywnego web designu. Co to za czary? O RWD opowiada Magda, UX Designerka. Rozsiądź się wygodnie i wskakuj do lektury!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
11 września
Maria
Gabrowska

🧩 Top 10 pluginów do Figmy

W branży projektowania interfejsów użytkownika to właśnie Figma jest najpopularniejszym narzędziem. Korzystasz z niej w pracy i szukasz nowych sposobów, aby tworzyć jeszcze lepiej i sprawniej? Świetnie się składa! Mamy dla Ciebie listę najlepszych 10 pluginów. Oczywiście, naszym skromnym zdaniem. Wskakuj i zobacz!

🤓
Czytaj więcej
4 minuty
🗓
28 sierpnia
Maria
Gabrowska

✋ 5 skutecznych porad do portfolio

Masz portfolio, ale telefon dalej milczy, a na mailu pusto? My już dobrze wiemy, jak możemy Ci pomóc! Odkryj nasze sprawdzone tipy, które przekonają do Ciebie pracodawców i klientów. Od własnej strony internetowej z unikalną domeną, po prototypy w Figmie. Daj sobie szansę na sukces — chodź poczytać!

🤓
Czytaj więcej
5 minut
🗓
14 sierpnia
Maria
Gabrowska

🤹 Kim jest i co musi umieć digital designer?

Digital designer to ścieżka kariery przyszłości. Powstała jako dostosowanie założeń tradycyjnego projektowania do obecnych standardów designu. Jakie 5 podstawowych umiejętności musisz opanować, chcąc zanurkować w projektowanie dla branży technologicznej? Jak przeczytasz, to się dowiesz!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
31 lipca
Maria
Gabrowska

🙆‍♀️ Kobiety w branży tech — przegląd statystyk

Tym razem mamy dla Ciebie przegląd statystyk dotyczących kobiet w branży technologicznej. Dowiedz się, jak wygląda ich udział w sektorze IT, z czym muszą się mierzyć i co czeka społeczeństwo w przyszłości. Przekonaj się, dlaczego w dalszym ciągu równouprawnienie płci w branży tech jest mega ważnym tematem. Zapraszamy do lektury!

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
17 lipca
Maria
Gabrowska

👀 Dostępność w UX: dane, protipy… i AI!

Zastanawiało Cię kiedyś, co kryje się pod tajemniczym hasłem “dostępność”? To niezwykle istotny aspekt projektowania stron www, a przy tym, niestety, wciąż dość mocno bagatelizowany. Jak zadbać o accessibility w swoich projektach? Jak wyglądają statystyki? Wskakuj, a się dowiesz!

🤓
Czytaj więcej
8 minut
🗓
3 lipca
Maria
Gabrowska

🔝 Top umiejętności na rynku pracy w UI

UI Designer to specjalista od projektowania interfejsów graficznych. Nadaje użytecznym szkicom ekranów nową, świeżutką estetykę. To zawód, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co musi umieć Designer z prawdziwego zdarzenia!

🤓
Czytaj więcej
5 minut
🗓
19 czerwca
Maria
Gabrowska

🌹Nie ma róży bez kolców – praca zdalna a wellbeing

Praca zdalna to prawdziwy hit na rynku pracy. Wiesz, że może to być też idealne rozwiązanie dla Ciebie? Nieważne czy w piżamie, czy koszuli — praca zdalna daje ci pełną swobodę wyboru dress code'u. Ale czy to wszystko? Dowiedz się więcej na podstawie badań przeprowadzonych przez ekspertów z McKinsey i Forbes. Zapraszanko na czytanko!

🤓
Czytaj więcej
5 minut
🗓
5 czerwca
Maria
Gabrowska

☯️ Synergia w designie - UX i UI

UX, UI oraz projektowanie interakcji to kluczowe dziedziny w tworzeniu produktów cyfrowych. Interesuje Cię praca w roli UX Designera lub UI Designera? To super rozwiązanie dla osób, zainteresowanych technologią, z niebanalnym zmysłem estetycznym i niemałymi pokładami empatii. Taka praca, cóż, to też stałe zdobywanie nowych umiejętności. W tym artykule na tapet weźmiemy tematy UX i UI Designu i odpowiemy na najczęstsze pytania osób, które dopiero wchodzą w tę branżę. I to z perspektywy Design Practice!

🤓
Czytaj więcej
5 minut
🗓
24 stycznia
Maria
Gabrowska

🎨 UI design – 5 kluczowych protipów

Chcesz projektować interfejsy cyfrowe? Ciekawi Cię, jakie są złote zasady pro UI Designera z kilkunastoletnim stażem? Znużyło Cię projektowanie graficzne i szukasz wskazówek, dzięki którym dowiesz się, co mieć na uwadze planując swój dalszy rozwój? Jeśli tak – zapraszamy na lekturkę!

🤓
Czytaj więcej
4 minuty
🗓
15 stycznia
Maria
Gabrowska

👉 Jak znaleźć pracę jako Junior UX Designer?

Rynek zawodowy IT w dalszym ciągu cieszy się nieustającym wzrostem zainteresowania. Potencjalnych chętnych na pracę w IT i mityczne 15k przybywa. Coraz większą popularnością cieszy się też cały UX i UI Design. “Mam za sobą kurs, nawet swoje portfolio, ale dalej nie mogę znaleźć pracy” — brzmi znajomo? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co możesz zrobić, żeby znaleźć pracę jako Junior UX/UI.

🤓
Czytaj więcej
3 minuty
🗓
10 stycznia
Maria
Gabrowska

🌐 Web design – 5 zasad projektowania

Każdy, kto zajmuje się projektowaniem stron www, dąży do tego, aby tworzyć produkty przystępne dla użytkownika. A to naprawdę spore wyzwanie, zwłaszcza na początku projektowania!  Szukasz pomysłów, jak uzyskać jeszcze lepszy wygląd interfejsów? Wznieś swój web design na nowy, wyższy poziom. Chodź na słówko i dowiedz się, jak projektować estetyczne i funkcjonalne strony internetowe.

🤓
Czytaj więcej

ZGarnij materiały

Dołącz do społeczności 20 tysięcy designerek i designerów 🤯 i otrzymaj „Finansownik freelancera” i nasz super ćwiczeniownik w UX, zupełnie za fri! 🎉 Co 2 tygodnie wyślemy Ci też newsletter pełen konkretów z obszaru product designu! 😍


Zapisując się, akceptujesz politykę prywatności.

.