Zamień ten tekst na URL Webhooka

🙆‍♀️ Kobiety w branży tech — przegląd statystyk

3 minuty
🗓
31 lipca
Maria
Gabrowska

Tym razem mamy dla Ciebie przegląd statystyk dotyczących kobiet w branży technologicznej. Dowiedz się, jak wygląda ich udział w sektorze IT, z czym muszą się mierzyć i co czeka społeczeństwo w przyszłości. Przekonaj się, dlaczego w dalszym ciągu równouprawnienie płci w branży tech jest mega ważnym tematem. Zapraszamy do lektury!

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa super ważną rolę we wszystkich sferach naszego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o komunikację, rozrywkę, biznes czy edukację, świat cyfrowy stale się rozwija i ewoluuje. A my razem z nim!

Niestety, w branży technologicznej wciąż istnieje widoczna dysproporcja pomiędzy płciami. Udział kobiet w sektorze IT nadal jest dość mocno ograniczony.

🇪🇺 Europejki a kariera zawodowa

Zgodnie z danymi z Eurostatu, aż 34% kobiet w Europie posiada wykształcenie wyższe. Dla porównania, wykształconych mężczyzn jest mniej i stanowią 29% całości.

Ciekawostka: w Polsce studia ukończyło 38% pań i 26% panów, co daje aż 12 punktów procentowych różnicy. 🧑‍🎓

Wskaźnik zatrudnienia pozostaje jednak wyższy dla przedstawicieli płci męskiej. To tendencja obserwowana w całej Unii Europejskiej: aktywnych zawodowo pozostaje 74% panów i 63% pań.

Dla przykładu: w Polsce jest zatrudnionych 75% mężczyzn i 61% kobiet. Różnica ta pogłębia się wraz z liczbą wychowywanych dzieci.

Kobiety w Europie częściej niż mężczyźni decydują się też na podjęcie pracy na niepełny etat.

Garść ciekawych statystyk z Polski i Europy

→ Jak podaje Eurostat, gender pay gap („płciowa luka płacowa”) w całej Europie wynosi średnio 13%. Najniższa? W Luksemburgu. Kobiety zarabiają tam jedynie 0,7% mniej niż przedstawiciele płci przeciwnej.

Różnica ta jest także niska w Rumunii (2,4%), Słowenii (3,1%), Włoszech (4,2%) i… Polsce (4,5%)!

Najwyższa luka została odnotowana w Austrii (18,9%), Estonii (21,1%) i na Litwie (22,3%).

Money.pl w swoim artykule podaje, że kobiety częściej (i dłużej) niż mężczyźni poświęcają się pracy w domu. Polki poświęcają na to średnio 2,5 godziny dziennie!

→ Polska stanowi drugi kraj w UE pod kątem zatrudniania kobiet na stanowiskach kierowniczych. Jak podaje Bankier, w III kwartale 2020 roku kobiety stanowiły 44% kadr kierowniczych. Pierwsze miejsce należy do Łotwy, która może pochwalić się wynikiem rzędu 45%.

→ Zgodnie z artykułem „Przywództwo Kobiet”, prezeski to zaledwie 6% osób zatrudnionych w zarządach największych firm na świecie.

→ Raport „Bizneswoman roku” wykazał, że ponad połowa Polek obawia się założenia własnego biznesu z powodu braku pewności siebie, a kolejne 40% — z powodu kwestii finansowych.

👩‍💻 Kobiety w branży tech

Zgodnie z raportem „Women in Tech Statistics. Uncovering Trends and Unseen Data by WomenTech Network” kobiety stanowią mniej niż 30% osób zatrudnionych w branży technologicznej.

O ile w sektorze związanym z matematyką i branżą IT to 28%, o tyle liczba ta dość drastycznie spada w przypadku zawodów inżynierskich i związanych z architekturą (<16%).

Kobiety stanowią też znaczną mniejszość wśród osób, które zdobyły wykształcenie wyższe związane z naukami ścisłymi takimi jak: informatyka (16%), technologia (21%) i ekonomia (27%).

Co ciekawe: jak podaje Cyberstates, zespoły tech o wyższej różnorodności płciowej są bardziej efektywne niż te, które stawiają na jej brak. I to o aż 48%!

Niestety, w przypadku firm objętych rankingiem Fortune 500 w 2020 roku, kobiety stanowiły niewielką część zatrudnionych w roli CEO. Było ich zaledwie 37. Najwięcej kobiet w branży tech zatrudniają firmy poniżej 1000 pracowników (ponad 30%).

Biorąc pod lupę konkretne korporacje:

→ Microsoft zatrudnia najmniej kobiet i stanowią one 28% personelu. Z drugiego końca spektrum macha do nas Amazon: z wynikiem 42% zatrudnionych pań.

→ Facebook najchętniej ze wszystkich stawia na kobiety w roli liderek. Stanowią one 33% kadr zarządzających.

→ Zawody związane stricte z technologią? W takich firmach, jak Apple, Google, czy Facebook, kobiety na stanowiskach tego typu stanowią zaledwie 23% zatrudnionych. Najmniejszy odsetek? W Microsoft (i wynosi 20%).

⚠️ Należy dodać, że aż połowa kobiet z branży tech opuszcza ten sektor w wieku (plus minus) 35 lat. Panie decydują się na ten krok niemalże 45% razy częściej niż panowie. Niewiele ponad 20% rezygnujących kobiet uważa, że sektor technologii był dla nich przychylny. Jakie są powody? Najczęściej:

→ niewielkie wsparcie ze strony osób menadżerskich,

→ brak szans na rozwój,

→ trudność w zachowaniu balansu pomiędzy pracą a życiem.

Spora część kobiet za powód podaje fakt, że to środowisko jest silnie zdominowane przez mężczyzn.

🇵🇱 Czy polskie IT jest przyjazne kobietom?

Warto spojrzeć na ten artykuł, który powstał w oparciu o dane z firmy HRS-IT, specjalizującej się w prowadzeniu rekrutacji dla branży IT. Ten sektor w Polsce zasila ponad 580 tysięcy osób, z czego kobiety stanowią zaledwie 15,5% zatrudnionych.

Dla porównania: średnia europejska to delikatnie ponad 19%.

To oznacza, że na pięciu mężczyzn pracujących w IT, przypada jedna kobieta.

Jako jeden z powodów podaje się stereotypowe przekonanie, że przedstawicielki płci żeńskiej nie są zainteresowane technologią w takim stopniu jak przedstawiciele płci przeciwnej.

To przekonanie, które towarzyszy dziewczętom już na etapie dorastania.

👉 Co ciekawe, przeglądając „Raport UX i Product Design w Polsce” z 2021 roku, można zauważyć, że spośród respondentek i respondentów, którzy mają staż pracy w branży UX krótszy niż 2 lata, aż 76% stanowią kobiety.

Należy jednak zaznaczyć, że w tym badaniu wzięło udział rekordowo dużo kobiet i, niestety, rekordowo niewiele mężczyzn.

Osoby odpowiedzialne za raport zaznaczają, że może to być podyktowane zarówno potwierdzeniem trendu feminizacji środowiska UX, jak i… niechęcią mężczyzn do wypełniania ankiet.

Dążenie do równości płci jest nie tylko kwestią sprawiedliwości społecznej, ale także strategicznym krokiem w kierunku tworzenia bardziej innowacyjnych, zrównoważonych i wartościowych rozwiązań.

Aby to osiągnąć, potrzebujemy zmiany mindsetu (sposobu myślenia) i zaangażowania z obu stron.

Inicjatywy, takie jak edukacja tech dla dziewcząt, programy mentoringowe, świadomość różnorodności i równych szans, odgrywają kluczową rolę w budowaniu bardziej inkluzywnej i równomiernej branży IT.

Musimy działać wspólnie, aby promować i wspierać kobiety, tworząc przestrzeń, w której mogą rozwijać swoje talenty i ambicje.

Statystyki jasno pokazują, że jeszcze wiele pracy przed nami. Ale wierzymy, że się uda!

Chcesz posłuchać, jak wygląda kariera ogarniaczek branży tech? 🙌 Sprawdź te odcinki podcastu Design Practice:

🎧 Joanna Toboła-Pieńczak | Czym jest i jak wdrażać Agile?

🎧 Agnieszka Mróz | Jak wygląda projektowanie usług od kuchni?

🎧 Sylwana Kaźmierska | Praca data scientist od kuchni

🎧 Aleksandra Kulińska | Jak pracuje badaczka trendów

🎧 Ola Fiszbak-Biernat | Jak odnaleźć się na rynku IT jako Junior UX?

🎧 Karolina Ciecholewska | Projektowanie interfejsów dla Metaverse – z Poznania do Nowego Jorku

🎧 Zuzanna Śliwińska | O dynamicznym świecie Augmented Reality (AR)

🎧 Patrycja Walencik | O drodze od UX Designerki do Product Managerki