Zamień ten tekst na URL Webhooka

☯️ Synergia w designie - UX i UI

5 minut
🗓
5 czerwca
Maria
Gabrowska

UX, UI oraz projektowanie interakcji to kluczowe dziedziny w tworzeniu produktów cyfrowych. Interesuje Cię praca w roli UX Designera lub UI Designera? To super rozwiązanie dla osób, zainteresowanych technologią, z niebanalnym zmysłem estetycznym i niemałymi pokładami empatii. Taka praca, cóż, to też stałe zdobywanie nowych umiejętności. W tym artykule na tapet weźmiemy tematy UX i UI Designu i odpowiemy na najczęstsze pytania osób, które dopiero wchodzą w tę branżę. I to z perspektywy Design Practice!

Dziś już wiemy, jak ważne jest, żeby odbiorca czuł się komfortowo w kontakcie z produktem cyfrowym. Wiesz, współczesny konsument jest bardzo wymagający - oczekuje narzędzi intuicyjnych w obsłudze i przyjemnych dla oka.

Pozytywne doświadczenia użytkowników gwarantują wzrost konwersji i pozytywny odbiór firmy w Internecie.

Jak zrobić produkt, który odpowiada na potrzeby użytkowników, a przy tym dostarcza świetnych wrażeń wizualnych? To coś, czym zajmuje się UX i UI Designer!

🥷 Wyzwanie dla Designera

To bardzo obszerne zagadnienie, za które odpowiedzialny jest (zależnie od wielkości firmy) UX/UI Designer, bądź oddzielnie: UX Designer i UI Designer.

W tych mniejszych firmach, UX i UI są połączone w jedno stanowisko. Większe przedsiębiorstwa zwykle je od siebie rozdzielają.

Dzisiejszy user (użytkownik) ma swoje określone przyzwyczajenia odnośnie funkcjonalności, a także potrzeby, obawy i preferencje.

Spójrz, tak na przykład, na strony internetowe: większość z nich posiada podobną, schematyczną budowę. Chodzi tu oczywiście nie o wygląd, a o konstrukcję. Z estetyką można ciutkę zaszaleć.

Jako użytkownicy, przywykliśmy do pewnych rozwiązań: określona hierarchia strony, czy budowa kategorii w sklepach e-commerce. Oczekujemy, że przeglądając stronę internetową, znajdziemy pewne funkcje w konkretnych miejscach, np. możliwość logowania i rejestracji w prawym, górnym rogu paska nawigacji.

Te przyzwyczajenia określa się zbiorem dobrych praktyk UX, który musi znać każdy projektant. Zadaniem UI Designera właśnie jest dbałość o aspekt wizualny.

🤯 UX, UI, a może Product Designer?

UX Designer dba o dobry user experience, czyli pozytywne doświadczenie użytkownika. To specjalista od empatii, kogwinistyki i psychologii. To właśnie dzięki pracy UXa korzystanie ze stron internetowych i aplikacji jest dla Ciebie intuicyjne.

UI Designer, z drugiej strony, musi tak zaprojektować interfejs, żeby był atrakcyjny dla końcowego użytkownika. Odpowiada za wygląd i styl produktu cyfrowego.

To złożony i kompleksowy proces projektowania, określany też jako Product Design. Product Designer wie, jak zadbać o dobry user experience i wie, jak tworzyć wysokiej jakości, estetyczne projekty. Zna metryki produktowe (np. takiej jak konwersja, user retention czy user activation) i wie, jak się nimi posługiwać, by projektować lepiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Product Designera? Sprawdź odcinek naszego podcastu: O roli Product Designera – od freelance’u do pracy w Miro 🎧

W procesie projektowym, UX Designer współpracuje z UI Designerem (lub też Product Designerem) nad odpowiednimi właściwościami produktu. W kolejnym kroku, taki projekt zostaje przekazany programistom do zakodowania.

🌀 UX Design vs UI Design — podobieństwa

Podobieństwa pomiędzy zawodami UX Designera i UI Designera są znaczne - oba skupiają się na tworzeniu produktów, które są intuicyjne i atrakcyjne dla użytkownika.

W obu przypadkach designerzy starają się odpowiedzieć na potrzeby użytkowników i stworzyć produkty, które sprostają ich wymaganiom.

Oba zawody wymagają także zdobywania nowych umiejętności, ponieważ technologia i trendy w projektowaniu interfejsów użytkownika stale się zmieniają.

UX, UI i Product Designerzy, muszą mieć podobne podejście do projektowania oraz rozumieć, jak użyteczność i estetyka interfejsów użytkownika wpływa na końcowy produkt.

👾 UX design — z czym to się je?

UX Design (User Experience Design) polega na tworzeniu przyjemnego i zrozumiałego w obsłudze interfejsu. Proces projektowy w branży UX jest bardzo złożony i skutkuje powstawaniem produktów cyfrowych, które spełniają potrzeby i oczekiwania użytkowników.

Użytkownik to każda osoba, która korzysta z dobrodziejstw dzisiejszej technologii, a to znaczy, że też ze stron www i aplikacji.

🤔 Kim jest UX Designer?

Osoby odpowiedzialne za UX skupiają się na całym procesie użytkowania produktu lub usługi, a nie tylko na estetyce interfejsu odbiorcy. Ich zadanie to uwzględnienie w całości projektu ścieżki użytkownika, tak, aby końcowy rezultat gwarantował spójne i zrozumiałe doświadczenie.

Projektant UX koncentruje się głównie na doświadczeniach użytkowników. Jego praca obejmuje przeprowadzanie badań (UX Researcher), testowanie (UX Tester) i projektowanie komunikacji (UX Writer).

Analizuje rynek, a efektem końcowym jego pracy jest produkt, który stanowi realną odpowiedź na potrzeby odbiorców. W dużej mierze to od UX Designera zależy, czy odniesie sukces na rynku.

W dużym uproszczeniu: UX Designer zajmuje się optymalizacją produktów i usług cyfrowych pod kątem użyteczności.

🔎 Kim jest UX Researcher?

UX Researcher przeprowadza badania, które pomagają zrozumieć zachowania i potrzeby użytkowników oraz identyfikować problemy, z którymi spotykają się podczas korzystania ze stron i aplikacji.

Na podstawie zebranych danych tworzą raporty i rekomendacje, które stanowią cenne źródło wiedzy dla UX Designerów.

🙏 Holistyczne podejście w pracy UX Designera

Obszar UX jest związany z szeroko pojętymi pozytywnymi doświadczeniami użytkowników. W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja na rynku jest bardzo duża, kluczową rolę odgrywa ich jak najwyższa jakość.

W ten sposób firmy dbają o dobrą relację z końcowym odbiorcą. To gwarantuje lojalność i zaufanie.

UX Designerzy i UX Researcherzy są bardzo ważnymi osobami w zespole projektowym. Ściśle współpracują ze sobą, aby stworzyć spójne i atrakcyjne dla użytkownika doświadczenie.

💵 Ile zarabia UX Designer?

Mediana zarobków dla UX Designera wynosi 8 000 PLN brutto (według różnych raportów dostępnych w Internecie). Oczywiście, stawki różnią się w zależności od miasta, wielkości firmy, no i oczywiście - doświadczenia.

Jeśli chcesz pracować jako projektant UX to koniecznie zainwestuj czas i energię w dobre projekty w portfolio, bo konkurencja na rynku pracy, zwłaszcza na poziomie juniorskim, jest spora!

Wysokiej jakości projekty pozwolą Ci udowodnić, że posiadasz wiedzę na temat UX, nawet jeśli nie masz komercyjnego doświadczenia (jeszcze).

🤹 Jak zostać UX designerem? Jakie umiejętności musisz posiadać?

UX Designer, tak naprawdę, musi posiadać szeroki wachlarz umiejętności z różnych obszarów. Jak to w projektowaniu, kluczowe są zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde.

Do jak najlepszego zrozumienia klienta potrzebna jest empatia. Warto posiadać podstawową wiedzę z takich obszarów, jak kogwinistyka i psychologia. UX Designer musi cechować się nienagannym poziomem komunikacji i umiejętnością pracy w grupie. Nieoceniona pozostaje też umiejętność analitycznego myślenia.

Kompetencje twarde można zdobyć poprzez naukę na własną rękę, poprzez kursy internetowe, lub studia podyplomowe. Obejmują znajomość technik badania potrzeb użytkowników, przeprowadzanie analiz i audytów UX, obsługę programów (jak np. Figma, AdobeXd, Miro).

Praca UX Designera wydaje Ci się ciekawa? 🎧 Wysłuchaj rozmowy z Agą Szóstak, która opowiada o drodze do bycia ekspertką projektowania doświadczeń!

Znajdziesz też u nas artykuł, w którym dowiesz się, jak zostać UX Designerem.

🧑‍🎨 UI Design – co to takiego?

UI Design (User Interface Design) to projektowanie interfejsów (interface) użytkownika. Interfejs to coś, co widzisz na ekranie swojego smartfona, tabletu, czy komputera - to wszystko, co pozwala Ci korzystać z danego urządzenia lub aplikacji.

Od tego, jak wygląda interfejs użytkownika zależy, czy użytkownicy będą chcieli korzystać z danego produktu cyfrowego.

🎨 Kim jest UI Designer?

To osoba o niebalanym poczuciu estetyki, umiejętnościach artystycznych, a także wiedzy na temat ludzkiego zachowania. Podejmuje kluczowe decyzje projektowe. Decyduje o ostatecznym wyglądzie interfejsu.

Posiada wiedzę na temat Product Designu oraz dobrych zasad projektowania. Projektant interfejsów powinien posiadać też podstawową znajomość kodu HTML i konceptów programowania.

Ważne jest, aby miał wiedzę na temat produkt designu oraz zasad projektowania dla różnych platform, takich jak iOS czy Android. UI Designer musi także pamiętać o tym, że projektowanie UI to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i użyteczności dla użytkowników.

Sprawdź, jak zostać UI Designerem 💥

📝 Czym zajmuje się UI Designer?

Projektowanie interfejsu użytkownika ma na celu stworzenie atrakcyjnego produktu cyfrowego. UI Designer skupia się na projektowaniu elementów interfejsu, a także ikon i animacji.

Zadaniem UI Designera jest też dbałość o responsywność. Dzisiejsze interfejsy użytkownika muszą być projektowane w taki sposób, aby działały dostosowywały się do wielkości ekranu na każdym z możliwych urządzeń. Dostępnych wariantów rozdzielczości jest naprawdę sporo!

💲 Ile zarabia UI Designer?

Mediana zarobków dla tego zawodu wynosi również 8 000 PLN brutto (według różnych raportów dostępnych w sieci). Tak jak i w przypadku branży UX, zarobki róznią się w zależności od miasta, doświadczenia i umiejętności UI Designera.

Oczywiście, dobre projekty i realizacje w portfolio mogą pomóc starać Ci się o pozyskiwanie dodatkowych klientów jako freelancer.

💼 Jak znaleźć pracę jako UI designer?

Przede wszystkim: portfolio. To cenne narzędzie, które pozwoli zobaczyć, jak projektujesz i co potrafisz. Pamiętaj: projektuj, nawet jeśli nikt za to Ci nie płaci.

Coś, co często powtarza Tom Biskup, Art Director i projektant z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży, prowadzący kursu Digital Designer: jakie projekty w portfolio, tacy klienci.

Dziś to absolutny must-have na rynku pracy. Początkujący UI już na starcie cechują się bardzo dużą wiedzą, a portfolio pomaga rekruterom ocenić, jak to przekłada się na praktykę.

Warto inwestować w odpowiednie szkolenia i kursy, koniecznie od sprawdzonych wydawców, które będą stanowić dodatkowe poświadczenie umiejętności.

Zobacz kompleksowy kurs UI Designu Digital Designer, który pomógł wyszkolić już 3000 projektantów i projektantek!