Zamień ten tekst na URL Webhooka

👉 Jak znaleźć pracę jako Junior UX Designer?

4 minuty
🗓
15 stycznia
Maria
Gabrowska

Rynek zawodowy IT w dalszym ciągu cieszy się nieustającym wzrostem zainteresowania. Potencjalnych chętnych na pracę w IT i mityczne 15k przybywa. Coraz większą popularnością cieszy się też cały UX i UI Design. “Mam za sobą kurs, nawet swoje portfolio, ale dalej nie mogę znaleźć pracy” — brzmi znajomo? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co możesz zrobić, żeby znaleźć pracę jako Junior UX/UI.

Wysokie zarobki, praca zdalna, elastyczne godziny pracy, rozwój cyfryzacji w firmach, duże zapotrzebowanie na rynku, różnorodność specjalizacji… Można wyliczać i wyliczać! Cóż, co to jest?To czynniki, które czynią rynek IT smacznym kąskiem dla poszukujących pracy. To taki wabik na wszystkich młodych, zdolnych i ambitnych.

Taki współczesny Junior już na starcie posiada sporą dawkę wiedzy i umiejętności. A portfolio... cóż, portfolio obecnie stanowi absolutny must-have dla każego. Nieważne, czy stażysty, czy seniora.

Niestety, to samo dzieje się w naszym skromnym świecie UX/UI Designu, czyli projektowania doświadczeń użytkownika i interfejsów produktów cyfrowych.

Coś, co pozwala się wyróżnić, to doświadczenie. Niestety, firmy niechętnie otwierają stanowiska dla osób zupełnie świeżych na rynku. Ach, a ileż jest ofert, że nawet na staż oczekuje się osoby z 1+ w zawodzie...

Na szczęście nikt nie powiedział, że te mityczne doświadczenie musi być tylko i wyłącznie komercyjne, prawda? Ale o tym za chwilkę!

Kim jest i co powinien umieć UX Designer?  🎨

UX Designer zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika. To osoba, która sprawia, że dany produkt cyfrowy został stworzony tak, że korzystanie z niego jest proste, przyjemne i pozostawiało uczucie satysfakcji.

UX, jednakże, to bardzo rozległe zagadnienie — taki designer powinien umieć nie tylko przeprowadzać badania grupy docelowej, tworzyć persony, mapy podróży użytkownika,
ale i pracować na komunikacji.

UX Designer bierze czynny udział w procesie projektowym. Zwykle też cechuje się niemałą empatią, aby być w stanie jak najlepiej zrozumieć potrzeby i bolączki użytkownika.

Co istotne, istnieją firmy, które łączą oba zagadnienia projektowania w całość i poszukują UX/UI Designera. W tym wypadku, taka osoba powinna też umieć tworzyć produkty estetyczne, funkcjonalne i zgodne z wymaganiami cyfrowymi. I do tańca, i różańca, a co!

Kim jest Junior UX Designer? 🕵️

Junior UX Designer to z kolei osoba, która ma już jakieś doświadczenie, ale niekoniecznie komercyjne. No właśnie.

Posiada wiedzę teoretyczną w temacie projektowania doświadczeń, a dodatkowo jeszcze jakiś projekt, którym może się pochwalić, np. ze studiów, bądź przebytego kursu.

Tak generalnie, to też fajny sposób na udowodnienie, że ciężko zdobyta wiedza nie jest samą teorią, ale już zgrabnym know-how zastosowanym w praktyce. W zależności od organizacji, od juniora wymaga się około roku stażu komercyjnego. Są też takie placówki, które nie wymagają tego wcale.

Junior już zna podstawy UX/UI Designu i ma świadomość procesu projektowego. I to dobrze poukładaną w głowie.

Co musi umieć UX/UI Design Intern? 👶

Od osoby aplikującej na staż nie wymaga się doświadczenia komercyjnego, natomiast od Juniora UX/UI oczekuje się około roku stażu komercyjnego (jakiegokolwiek). Inna jest też odpowiedzialność i oczekiwania względem takiej osoby. Staż to czas, w którym się uczy i popełnia błędy, natomiast Junior ma przed sobą postawione jakieś wymagania względem wykonywanych zadań.

UX Designerzy, jak tam na rynku pracy? 🫡

Branża IT to teraz smaczny kąsek m. in. przez zarobki, które są widoczne w ogłoszeniach w Internecie, do których dostęp ma każdy, od tak. Starczy wklepać w wujka gugla "zarobki w it" i wsio jest na tacy.

Hej, ale teraz, powiedzmy sobie tak szczerze - te bardzo wysokie widełki dotyczą stanowisk seniorskich, a nie juniorskich. Ot, bańka pryska.

Sam sektor IT, rzeczywiście, potrzebuje coraz więcej ludzi, no i faktycznie, obserwujemy coraz więcej zleceń, czy więcej też firm o charakterze cyfrowym. Wydaje się, że dalej jest to bardzo chłonny rynek. No i na szczęście.

Zastanawiasz się dlaczego akurat UX? Jego popularność to efekt pozornie niskiego progu wejścia, a już zwłaszcza w porównaniu z innymi specjalizacjami w IT. Słowo klucz: pozornie.

Projektowanie doświadczeń wydaje się prostym zagadnieniem. Och, a zwłaszcza na tle programowania. Co tu dużo mówić.. Nie jest to prawdą. To scam.

Okej, może i wymaga nie wymaga grzebania w kodzie, ale serio. UX Design to połączenie wielu dziedzin — projektowania, psychologii, współpracy w zespole. A od ujęcia technologicznego i tak się nie ucieknie, bo jest potrzebne i tu.

Bardzo ważne są zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Taki UX Designer posiada bardzo dużą ilość kompetencji, które mogą stać się blokadą w rozkręcenia rozwoju na poważnie nawet dla kogoś, kto początkowo miał spory zapał do nauki.

Tak zwane zderzenie z rzeczywistością. Lekko to teraz już nigdzie ni ma!

Z jakich zawodów najłatwiej przebranżowić się na UX Designera? 🥷

W stosunkowo łatwy sposób można się odnaleźć jako UX Designer, przebranżawiając się ze stanowisk związanych z projektowaniem. A to niespodzianka, co?

Zwykle to takie branże jak architektura, projektowanie wnętrz, czy grafika. Pomimo tego, że te dziedziny mocno różnią się od siebie umiejętnościami twardymi i takim ogólnym kontekstem, to mechanizmy, że tak powiem, miękkie, pozostają podobne, np. workflow, rozmowy z klientem, czy prowadzenie projektów.

Z czego wynika problem ze znalezieniem zatrudnienia jako Designer? 💻

Jedna z przyczyn to bardzo duża ilość kandydatów wysokiej jakości.

Kiedyś, aby się przebranżowić na UXa, wystarczyło posiadać np. umiejętności graficzne. Oj, kiedyś to było!

Obecnie, zdobycie podstawowej wiedzy z branży jest bardzo proste — Internet jest bogaty w oferty kursów czy bootcampów, na które zapisuje się każdorazowo tysiące zainteresowanych. Dobrze widzisz: tysiące. Każdorazowo. Reszty się domyśl.

Poszukując Junior UXa, pracodawca zwraca uwagę na to, czy ma znajomość podstaw. Ważne jest, aby opanować tworzenie prostych flow samodzielnie. Tak, żeby móc wejść i zacząć pracować nad projektem.

Jak wygląda rekrutacja na Juniora UX? 💼

Procesy rekrutacyjne różnią się od siebie w zależności od organizacji. W przypadku aplikacji na staż, pierwszym krokiem zwykle jest wypełnienie formularza, w którym uzasadnia się chęć dołączenia do firmy.

Konieczne jest załączenie portfolio, ale! Nie musi zawierać komercyjnych projektów. Mogą to być takie “do szuflady”. Projekty pomagają szybko ocenić, czy dana osoba ma predyspozycje do projektowania. Czy ma oczko, czy dba o szczegóły, takie tam.

Gdy portfolio przejdzie przez “rekrutacyjne sito”, rekruterzy i rekruterki powracają do ogólnego zgłoszenia, aby zagłębić się w nie jeszcze bardziej. Często pojawia się także zadanie testowe, które weryfikuje znajomość procesów UX-owych, np. na przykładzie use-case’ów aplikacji.

Kolejnym, zwykle ostatnim krokiem, jest rozmowa kwalifikacyjna, często w języku angielskim.

W przypadku stanowiska juniorskiego, w pierwszej kolejności (pre-etap) ma miejsce analiza portfolio. Drugi etap (już właściwy proces rekrutacyjny) to zwykle rozmowa screeningowa z osobą rekrutującą, często w towarzystwie innego Senior UXa.

Rozmowa dotyczy procesu projektowego — podobnie jak w przypadku stażu — jednak oczekiwania względem udzielanych odpowiedzi są wyższe.

Trzeci etap to właściwy przegląd portfolio grupy rekrutującej z kandydatem, często w języku angielskim. Czasem zdarza się, że ma miejsce jeszcze jeden etap weryfikujący, czyli zadanie testowe.

👉 Sprawdź 019 odcinek naszego podcastu, gdzie dowiesz się, jak rozpocząć pracę na stanowisku Junior UX Designera i jak wygląda proces rekrutacyjny.

Jakie pytania padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 🙋

Zwykle to pytania o zawodowe obycie i edukację, jak wygląda idealny proces projektowy, tak wiesz, od A do Z. Częste są również pytania o prace w zespole.

Od Juniora nie oczekuje się bardzo wysokich umiejętności technicznych, natomiast kluczowe są te miękkie (praca w zespole, komunikacja, organizacja).

Popularne pytanie dotyczy największego wyzwania projektowego (hej, ale projekt ze studiów też jest dobrym przykładem), czasem pada pytanie o mocne strony.

Ma miejsce również weryfikacja języka angielskiego na wymaganym poziomie. Od tego nie uciekniesz.

Jak stworzyć dobre portfolio UX? 📜

Portfolio UXa powinno zawierać przynajmniej dwa projekty, aby udowodnić powtarzalność swoich umiejętności. To dowód na zdolność do wykorzystania zdobytej wiedzy w różnych kontekstach.

Portfolio to sprawdzian z opowiadania historii i relacjonowania wykonanych zadań. Sprawdzian, który lepiej zdać.

Portfolio UX zawiera wywiady z użytkownikami, user flow, główne etapy w procesie UX. W ich opisie warto zawrzeć rezultaty, np. screeny z Miro, czy linki do Figmy, aby udowodnić swój deliverable z każdego etapu. Może to być też np. tez scenariusz badania.

Częsty błąd to brak zastosowania wniosków z procesu badawczego na interfejs.

Jeśli w pierwszej fazie otrzymałeś(aś) fajne wnioski, to koniecznie zaaplikuj je w wireframe’y. Ważne jest, żeby pokazać umiejętność zastosowania w praktyce tego, co odkryło się podczas badań.

Sprawdź artykuł: ✋ 5 skutecznych porad do portfolio!

W jakim formacie powinno być portfolio? ⚙️

Przede wszystkim, portfolio powinno być czytelne i wygodne w przeglądaniu. Dużo osób korzysta z Figmy lub Behance, chociaż tak na początek to bardzo pracochłonne narzędzia.

Stworzenie estetycznego i funkcjonalnego projektu na tych platformach nie jest proste — to częsta pułapka dla osób z gorszym zmysłem wizualnym. Dopuszczalny jest też format PDF, ale to także niełatwe zadanie.

Istnieją strony, które pomagają stworzyć portfolio UX (UXfolio). Niektóre z nich są bezpłatne, natomiast inne są stosunkowo niedrogie. Taka subskrypcja to zwykle koszt kilku dolarów. Ich dużym plusem jest fakt, że pomagają uporządkować projekty.

Na początek daj sobie czas, żeby się odnaleźć w tym wszystkim. Zawsze potem możesz je przenieść na inny portal.

Czy Twoje portfolio UX będzie wyglądać jak każde inne? 🦎

To zależy od Ciebie.

Mimo uporządkowania projektów, wciąż możesz zadbać o urozmaicenie różnymi screenami z pracy, czy zdjęciami.

Co istotne — portfolio na początkowym etapie kariery UXa nie musi być mocno customizowane. Zaszalejesz później.

Pamiętaj, że portfolio to pierwszy punkt, gdzie projektujesz user experience osoby rekrutującej.

Co wyróżni Cię podczas rekrutacji, jeśli szukasz pracy jako Junior UX Designer? 🦚

Ach, no tak. Na pewno znajomość odpowiednich narzędzi i podstawowych technik (które powinien zawierać opis stanowiska).

To np. canvy związane z personami lub modelem biznesowym.

Ważne zagadnienia do opanowania to m. in. tworzenie user flows, user journey map, value proposition canvas. Na etapie definiowania kształtu rozwiązań to techniki warsztatowe, user stories, projektowanie wireframe’ów, czy makiet UI.

Oprogramowania do projektowania, których obsługa powinna być Ci znana to Figma i AdobeXd. Kiedyś duży nacisk kładło się na takie narzędzia, jak Sketch, programy Adobe InDesign (dodatkowo np. Photoshop), czy After Effects.

Na ten moment Figma jest bardziej popularnym rozwiązaniem, chociaż niektóre firmy podają w wymaganiach znajomość programów Sketch, Axure, czy Jira.

Warto poznać także działanie tablic online, takich jak Miro, czy Mural.

👋 Hej, hej!
Jeśli chcesz poduczyć się Figmy zupełnie za friko, zapisz się na nasze bezpłatne lekcje web designu z Tomkiem Biskupem.
👉Wystarczy, że klikniesz o tutaj i potwierdzisz swój zapis w mailu!

Gdzie zdobyć doświadczenie, jeśli nie możesz znaleźć pracy jako UX Designer? 💀

Istnieją różne sposoby, dzięki którym możesz zdobyć juniorskie doświadczenie komercyjne. Pierwszym, stosunkowo prostym, jest praca z organizacjami NGO (Non Government Organization), które nie działają w celu osiągnięcia zysku.

Korzystne może okazać się branie udziału w Hackatonach (krótkie realizacje, szybka praca) i dodatkowo budowanie swojego networkingu.

Drugim, ciekawym rozwiązaniem jest koncentracja na tworzeniu projektów “do szuflady”, ale w naprawdę zaawansowany sposób.

Dobre może okazać się też niekomercyjne prowadzenie testów aplikacji — pokaż, jak produkt wyglądał przed przeprowadzeniem badań, a jak po wdrożeniu wyciągniętych wniosków. Przedstaw proces ewolucji interfejsu.

Kolejnym sposobem na zdobycie doświadczenia jest przyjmowanie mniejszych, freelancerskich zleceń. Nawet coś wpadnie do kieszeni.

Czy UX Designer powinien umieć projektować interfejsy graficzne? 🖌️

Odpowiedź jest prosta: zależy (he-he).

W wielu firmach występują stanowiska łączące UX Design z UI Designem (UX/UI Designer, niekiedy określane jako Product Design).

Te dwie umiejętności są ze sobą mocno związane i też w tę stronę ewoluuje rynek — UI musi być użyteczny, a UX powinien być tworzony z myślą o tym, jak ten produkt będzie działać i wyglądać.

Warto rozwijać obie umiejętności synergicznie — to z pewnością dodatkowy plus w procesie rekrutacji. Karmić w sobie generalizm.

Jeśli wiesz na pewno, że projektowanie interfejsów nie jest dla Ciebie, to nie zajmuj się nim za wszelką cenę.

Wystarczy, że opanujesz same podstawy. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy UI Design jest czymś, co polubisz, zapisz się na bezpłatne lekcje od Design Practice.

Jak budować swoją pozycję jako UX Designer, pracując już w firmie? 👥

Junior UX Designer czerpie wiedzę od bardziej doświadczonych specjalistów, słucha i wdraża sugestie. Jeśli nie wiesz, skąd się wzięła taka, a nie inna decyzja, to pytaj.

Koniecznie - nie bój się pokazywać, że nie potrafisz, bądź nie rozumiesz. Tak psychologicznie, to nawet zadziała to na Twoją korzyść.

Słuchaj i wdrażaj feedback w swoje realizacje. Dopóki nie zaczniesz tego czuć, to musisz pytać, bądź, tak po prostu, słuchać i zaakceptować, że ktoś wie lepiej.

Opanuj sztukę przyjmowania feedbacku — designerzy zwykle dość łatwo się obrażają, a uwagi biorą personalnie. Informacja zwrotna jest bardzo ważna i należy o nią prosić, aby móc się dalej rozwijać.

Poszerzaj swoje horyzonty — konferencje, podcasty, meetupy, udział w dyskusjach. Czytaj książki, bierz udział w kursach. Wychodź poza ramę tego, co robisz na co dzień, żeby nie stać w miejscu.

Co pozwala zyskać przewagę podczas rekrutacji na stanowisko UX Designer? 💪🏽

Umiejętności miękkie. Niedoceniane, a zarazem bardzo cenne.

Łatwiej jest kogoś nauczyć umiejętności twardych, niż miękkich, a praca w zespole, dawanie/przyjmowanie feedbacku to podstawa w tym zawodzie.

Coś, co pomoże Ci się odnaleźć w nowej pracy — otwartość na proszenie o pomoc, o wyjaśnienie jak coś działa, bądź jakie są dobre praktyki.

Pamiętaj, że kto pyta nie błądzi!