Zamień ten tekst na URL Webhooka

✋ 5 skutecznych porad do portfolio

4 minuty
🗓
28 sierpnia
Maria
Gabrowska

Masz portfolio, ale telefon dalej milczy, a na mailu pusto? My już dobrze wiemy, jak możemy Ci pomóc! Odkryj nasze sprawdzone tipy, które przekonają do Ciebie pracodawców i klientów. Od własnej strony internetowej z unikalną domeną, po prototypy w Figmie. Daj sobie szansę na sukces — chodź poczytać!

Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z kluczowych narzędzi, które bez wątpienia decyduje o sukcesie zawodowym — portfolio.

To nie tylko absolutny must-have, ale i Twoja przepustka do kariery ze snów. Taka wiesz, karta przetargowa. Twoja wizytówka. Twój haczyk, na który łowisz klientów.

W końcu pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

W tym artykule dowiesz się, jak się za to zabrać, żeby to wszystko miało ręce i nogi. Ponadto podzielę się z Tobą kilkoma cennymi wskazówkami dotyczącymi mindsetu i prezentacji projektów, które pomogą Ci wyróżnić się spośród konkurencji.

A to mega ważne rzeczy!

🏁 Co, jak i gdzie?

Portfolio jest Ci potrzebne już na samym starcie poszukiwania możliwości rozwoju zawodowego w designie. Dla wielu osób rekrutujących jest ważniejsze niż Twoje CV. Przekazuje Twój indywidualny klimat, smak i wyczucie estetyczne. 🧑‍🎨

No dobra, a więc masz już przygotowane projekty i chcesz wziąć udział w rekrutacji. Zastanawiasz się, jak najlepiej je udostępnić, aby od początku zadbać o dobre wrażenie?

👉 Możesz skorzystać z trzech opcji: bardzo dobrej, dobrej i złej. Omówimy sobie wszystkie trzy, ale wiadomo — zachęcamy do korzystania z dwóch pierwszych. 🤡

👌 Bardzo dobrze

Czyli sposoby, dzięki którym chwycisz za serce klientów i pracodawców. A jak!

🌐 Własna strona internetowa z customową domeną

Własna strona internetowa z personalizowaną domeną to sposób, aby w pełni kontrolować swój wizerunek online i przedstawić swoje projekty w profesjonalny sposób.

Dzięki temu portfolio nabiera bardziej indywidualnego charakteru, a jednocześnie zyskuje na autentyczności. Własna domena to Twoje własne, prywatne miejsce w sieci. A własny adres mailowy, podpięty pod swoją domenę, to już w ogóle +100 do profesjonalizmu. 😎

Postaw na prostotę i przejrzystość — nieważne, czy pracujesz na gotowym szablonie, czy tworzysz swoją stronę od zera. Za pomocą portfolio projektujesz doświadczenie osoby rekrutującej, a pierwsze wrażenie robi się raz!

👉 Kliknij tutaj i dowiedz się, jak projektować estetyczne i funkcjonalne strony internetowe.

🎨 Profil na Behance

Behance to platforma społecznościowa dla projektantów, która pozwala na udostępnianie projektów i nawiązywanie kontaktów z innymi prosami projektowania.

To prosty w obsłudze i popularny portal. Jego popularność to spora zaleta, bo dzięki temu Twoje portfolio będzie mogło trafić do szerokiego grona odbiorców. A przy okazji możesz zadbać o networking! 🤝

🤳 Prototyp w Figmie

Jak już na pewno wiesz, Figma to naprawdę wyjątkowe narzędzie. Świetnie nada się do zaprojektowania portfolio w formie prototypu, a ty zyskasz szansę na ukazanie dodatkowych interakcji i funkcjonalności projektu. ✨

👍 Dobrze

Może nie tak idealne, ale wciąż spoko pomysły na precenzję online!

📸 Profil na Instagramie

Dobre rozwiązanie, ale raczej jako dodatek do portfolio, niż jego core. Pozwala na ciekawą prezentację prac, z tym, że raczej uniemożliwia przeprowadzenie płynnej narracji po całym procesie projektowym. To już niestety spory minus. Wciąż, komercyjność tego medium przekłada się na sprawne poszerzanie grona odbiorców, czyli tak naprawdę dotarcie do potencjalnych, nowych klientów. 😎 Polecamy zwłaszcza wszystkim freelancer(k)om!

🖥️ Strona internetowa bez spersonalizowanej domeny

Też w porządku opcja, ale dopóki takie portfolio jest naprawdę dobrze wykonane. Własna domena to zwykle jest koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych rocznie (bez certyfikatu SSL, ale jeśli nie zależy Ci na pozycjonowaniu, to nie musisz się martwić), więc generalnie warto ponieść taki wydatek, aby zyskać profit w postaci bardziej profesjonalnego odbioru. 💼

📁 Paczka plików we współdzielonym folderze

Czyli np. folder z Twoimi pracami na Dropboxie do pobrania. To też jest w porządku rozwiązanie, ale już takie raczej na granicy. Możesz też rozważyć udostępnienie prac za pomocą Google Slides, Keynote, czy Notion.

👎 Źle. Pliska, nie rób tego

No tak. Tych sposobów nie możemy polecić.

🗃️ Udostępnianie pliku PDF

Pliki PDF są ciężkie i starodawne. Znacząco ograniczają też format pracy. Zresztą, portfolio powinno być np. załączane do maila jako link, a nie jako załącznik w mailu, czyli plik.

🖼️ Pliki graficzne załączone w mailu

To jest, niestety, rozwiązanie, które świadczy o stosunkowo niskiej kulturze komunikacji w sieci. Design jest dziedziną, która pracuje na nowoczesnych rozwiązaniach i właśnie dlatego Twoje portfolio też powinno być nowoczesne.

📝 Zapamiętaj protipy

Kilka takich myśli, które powinny być mocno osadzone w Twoim podejściu do portfolio. Ważne elementy mindsetu. Zapamiętaj:

  1. Projektuj nawet, jeśli nikt Ci za to nie płaci. Musisz dbać o swoją otwartość i stały rozwój. Zapamiętaj: jakie portfolio, tacy klienci!
  2. Projekt w portfolio to nowy projekt. Wrzucenie samych zrzutów (nawet logicznie) poukładanych to nie to samo, co dobrze przemyślana prezentacja danego projektu. Warto poświęcić trochę czasu na to, żeby dany projekt dumnie wybrzmiał w portfolio. Suche screenshoty nie zrobią roboty. Tego nie robimy, nu nu nu 😶
  3. Content jest najważniejszy. Jeżeli zrobisz projekt, który jest oparty na wyśmienitym contencie, to ten projekt będzie wyśmienicie wyglądał w Twoim portfolio. Nie ma od tego wyjątków, po prostu tak jest. Dobry content wizualny też ciężej zepsuć złym designem.
  4. Portfolio musi być atrakcyjne wizualnie. To odnosi się stricte do UI i web designu. I już!

Chcesz więcej porad? ✈️ Leć posłuchać tego odcinka podcastu, w którym Ola Fiszbak-Biernat podpowiada, jak przygotować portfolio UX i jakie są najczęstsze błędy.

🤸‍♂️ Jak prezentować projekty?

Polecamy stosować w portfolio grafiki, które będą wycinkami interfejsów. Interfejsy same w sobie nie są zwykle na tyle ciekawe, aby przyciągały uwagę jako zwykły obrazek. Warto dodać trochę „powabności i polotu” poprzez delikatne ich obrobienie.

Na przykład, możesz zastosować: wycięcie u góry, takie jak notch w iPhone, zaokrąglenie rogów, a także dodać pasek systemowy. Takie modyfikacje sprawią, że interfejs stanie się ciekawszy i bardziej estetyczny. Zostanie też osadzony w swoim naturalnym środowisku mobilkowym, czyli nadajemy kontekst!

Tworząc design system, myśl o jego elementach jak o zestawie puzzli albo klocków, które będą do siebie pasować.

🕹️ Pokaż interakcje

W ten sposób tchniesz życie w swoje projekty. Samo ukazanie interfejsu nie zawsze odda jego urok i pełnię funkcjonalności. Animowany prototyp na pewno pozwoli wyróżnić Cię na tle konkurencji. 😎

Jak możesz to zrobić? Na przykład, możesz dodać krótkie sekwencje prezentujące, jak działają różne elementy projektu, czy to przejścia pomiędzy ekranami, czy reakcje na interakcje ze strony użytkownika. W końcu animacja znacząco wpływa na wzrost zaangażowania użytkownika z produktem cyfrowym, a to samo tyczy się portfolio. To, co się rusza momentalnie łapie naszą uwagę, co nie?

Tak możesz przekonać odbiorców, że Twój projekt nie tylko wygląda, ale także oferuje przyjemne i intuicyjne doświadczenie.

Pamiętaj, że prezentując interakcje i animacje, stworzysz swoisty spektakl, który zatrzyma wzrok klientów i rekruterów na dłużej. Skoro możesz zabłysnąć na swojej scenie, to co Cię powstrzymuje? 💃

Gdzie możesz nauczyć się tej niesamowitej sztuki? Ano jak zawsze — u nas! Jeśli nie znasz, to koniecznie poznaj:

Wyjątkowy kurs Interaction Designer! 🕹️