Zamień ten tekst na URL Webhooka

🔝 Top umiejętności na rynku pracy w UI

8 minut
🗓
3 lipca
Maria
Gabrowska

UI Designer to specjalista od projektowania interfejsów graficznych. Nadaje użytecznym szkicom ekranów nową, świeżutką estetykę. To zawód, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co musi umieć Designer z prawdziwego zdarzenia!

📄 Jak zostać UI Designerem?

Coraz więcej osób chce rozpocząć pracę w świecie projektowania. UI i UX design przyciągają rokrocznie sporą liczbę zainteresowanych.

To zagadnienia, których celem jest dostarczanie korzyści dwóm stronom: użytkownikom, poprzez tworzenie estetycznych i funkcjonalnych interfejsów, jak i właścicielom firm, poprzez wzrost konwersji.

To zawód, który pozwala na elastyczność (praca zdalna, praca hybrydowa, bądź też z biura) i szerokie perspektywy do dalszego rozwoju.

To również elastyczne formy zatrudnienia: umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt B2B i fajne zarobki już na starcie (5 000 PLN - 7 000 PLN brutto).  Ofert pracy też nie brakuje.

UX Specialist zajmuje się prowadzeniem badań, których przedmiotem jest.. user.

Jakie ma potrzeby, obawy, co lubi, a co go denerwuje? Jakie ma przyzwyczajenia? Dzięki researchowi, powstały produkt cyfrowy jest przyjemny i prosty w obsłudze. To właśnie to oznacza skrót UX, czyli user experience, a po polsku: doświadczenie użytkownika.

Chcesz rozpocząć karierę jako UX designer? O tym jak wejść do branży, dowiesz się z 019 odcinka naszego podcastu - kliknij tutaj, aby go wysłuchać 🎧

UI Designer, tak z drugiej strony, odpowiada za oprawę wizualną projektu.

Jesteś na etapie szukania pracy jako UX/UI designer? Sprawdź 👉 Jak znaleźć pracę jako Junior UX Designer?

⭐ Jaki powinien być Junior idealny?

Co musi umieć UI Designer? W zależności od preferencji pracodawcy — znajomość pakietu Adobe i Figmy w małym paluszku i też ogarnięty user experience.

UI Designer powinien cechować się naprawdę szerokim wachlarzem umiejętności.

Zebraliśmy najważniejsze kompetencje i omawiamy je dla Ciebie poniżej.

Koniecznie zostań do końca. Bez spoilerów!

📚 Umiejętności humanistyczne w UX i UI

Interfejsy UX UI są tworzone dla ludzi przez ludzi. UI Designer powinien umieć opowiadać o rzeczach, które tworzy, w sposób rzeczowy i zrozumiały dla drugiej strony.

Dodatkowo, UI Designer powinien opanować takie rzeczy, jak:

 • dobra dykcja
 • odpowiednie prowadzenie prezentacji
 • składanie wypowiedzi w jasny sposób
 • zauważanie związków przyczynowo-skutkowych
 • umiejętność prowadzenia dyskusji

Czasem zdarza się, że musi umieć uzasadnić podjęte przez siebie decyzje przed zespołem lub klientem.

🧠 UX UI, a kognitywistyka

Projektowanie opiera się też na znajomości kognitywistyki i psychologii.

UI Designer musi wiedzieć, jak działa ludzki umysł, jakie odruchy nim sterują, jakie są społeczne przyzwyczajenia, czy schematy zachowań.

Co prawda, w dużych firmach zajmuje się tym UX Designer, jednak na freelansie, czy w mniejszych przedsiębiorstwach, UX UI często są ze sobą łączone.

Aby produkt był przyjemny w obsłudze, musi być stworzony zgodnie ze standardami, do których my, jako społeczeństwo, jesteśmy przyzwyczajeni.

To dlatego finezyjne przedstawienie zdjęć produktu jest jak najbardziej spoko, ale już nieokrzesana inwencja twórcza przy tworzeniu drzewka kategorii, bądź nietypowe umieszczanie koszyka, nie przyniosą dobrych efektów.

UI Designer, nawet początkujący, musi mieć tego świadomość. Samo rozeznanie sytuacji na zasadzie: okej, to jest estetyczne/nieestetyczne, nie jest wystarczające.

⌨️ Content ponad wszystko

UI Designer musi odpowiednio zarządzać treścią w produkcie. Content jest niezwykle ważnym elementem projektów: przede wszystkim definiuje, w jaki sposób zostaną odebrane.

Czy są przejrzyste i sensowne dla odbiorcy? Czy są łatwe do zrozumienia, a może jednak zniechęcają do podjęcia interakcji już na starcie?

Projekty oparte na „Lorem Ipsum” (czyli generycznej treści) w portfolio? Niestety, to sygnał, że autor lub autorka nie podchodzi do swojego dzieła w sposób całościowy, holistyczny, jako do produktu, który miałby czemuś rzeczywiście służyć.

👥 Praca w grupie: UX UI

Bardzo istotna kwestia to umiejętność odnalezienia się w grupie.

Niby dość oczywiste, ale właściwie dlaczego? To proste: efekt końcowy pracy projektanta lub projektantki to konkretny produkt, a nie sam szkic interfejsu (czyli projekt).

Spójrz na przykładzie strony internetowej: to produkt, który powstał dzięki współpracy zespołów odpowiedzialnych za UX UI i programowanie, a przy tym całość procesu była nadzorowana i koordynowana przez Product Management.

Zwykle też jest tak, że przy tworzeniu produktów cyfrowych bierze udział więcej osób niż jedna. Jak to się mówi: teamwork makes dreamwork!

🫂 UX, czy jednak UI Designer? Human-centered Design jako mindset

Kolejny, humanistyczny skill: projektowanie zorientowane na człowieka. Absolutna podstawa w UX UI. Designer ma świadomość, że projekty są tworzone przez człowieka dla człowieka (przynajmniej do momentu przejęcia świata przez AI).Jak to się przekłada na praktykę? Wyobraź sobie te dwie sytuacje:

 1. UI Designerka, nazwijmy ją Basia, tworzy stronę internetową. W projekcie wykorzystuje konkretne założenia, które nie są poparte wcześniejszymi badaniami, czy researchem. Azymut w pracy wyznaczają jej jedynie osobiste preferencje i widzimisię. Ot tak, dla estetyki.
 2. UI Designerka, niech będzie Asia, również zajmuje się projektem strony internetowej. Asia, zanim zaprojektuje rozwiązanie jakiegoś problemu, przeprowadza research, wywiady z potencjalnymi użytkownikami, chce jak najlepiej zrozumieć problem. Zdaje sobie sprawę, że rzecz, którą projektuje, ma odpowiadać na czyjeś potrzeby, a nie jej własne

Jak sądzisz? Która z projektantek UX UI priorytetyzuje to, jak myśli i czuje się user - Basia, czy Asia? Dokładnie: Asia.

W projektowaniu UX UI nie chodzi o zaspokajanie potrzeb estetycznych. Nadrzędnym celem jest powstanie produktu, który odpowiada na potrzeby i problemy użytkowników. Z tego powodu research i prowadzenie wywiadów z ludźmi jest niezwykle istotne.

Nie wiesz, czy lepiej sprawdzisz się jako UX, czy UI Designer? Przeczytaj: ️ Synergia w designie - UX i UI

🖼️ Podstawy projektowania wizualnego

Designer posiada wiedzę z zakresu podstaw projektowania wizualnego. Dzięki temu rzeczy, które tworzysz, będą harmonijne i przyjemne dla odbiorcy. To nie jest jednak jedyna umiejętność, którą musisz posiadać, aby zajmować się UI Designem.

✍️ Typografia

To królowa projektu i wie o tym każdy Designer. Serio. Zawsze. To od niej zależy, w jaki sposób projekt zostanie odebrany. Nadaje rytm i odpowiednią strukturę, a przede wszystkim: to najważniejszy nośnik informacji.

Typografia ma bezpośredni wpływ na odbiorcę: czy w produkt zatopi się miękko i gładko, czy jednak się od niego odbije? Może odrzuci go font, który ma za małą interlinię? Musisz koniecznie dbać o to, aby kompozycja tekstu była przyjemna dla odbiorcy.

Technik jest wiele. Przykładowo: praca na siatce projektowej. Taka kompozycja ma w sobie odpowiednią hierarchię i pozwala poprowadzić użytkownika przez elementy najważniejsze, ważne, średnio-ważne i najmniej ważne.

👌 Smak i wyczucie estetyczne

Po projektach w portfolio bardzo łatwo można stwierdzić, czy konkretny Designer ma tak zwaną smykałkę i wyczucie smaku. Da się też stwierdzić, jest zainteresowany estetyką w szerszym ujęciu. Jak? Wnioski z analizy podejmowanych decyzji projektowych. To konkretne wybory: kadrowanie zdjęć, dobór contentu wizualnego, tonacja, typografia, kolory.

Pamiętaj, że smak i wyczucie estetyczne możesz wyrobić u siebie z czasem.

🕶️ Praca z brandingiem i umiejętność jego stosowania

To praca z logo, systemami typograficznymi, setami kolorów i umiejętność ich wdrażania w bieżącą pracę. To korzystanie z brandbooka (czyli zasad wizualnych, którymi marka się kieruje w sieci), no i też mile widziane doświadczenie w operowaniu key visualami.

📋 Praca na moodboardach

Kolejna, mega ważna rzecz, jeśli chodzi u umiejętność projektowania. UI Designer powinien umieć szukać inspiracji i wykorzystywać je w pracy. Moodboard to coś, co pomoże przekazać koncepcje i pomysły wizualne na projekt za pomocą symboli (zdjęć, kolorów, uczuć).

🔨 Techniczne aspekty web designu

Kolejna, kluczowa grupa kompetencji.

👅 Języki programowania

Dlaczego? Nie da się dobrze zaprojektować książki nie wiedząc, jak będzie drukowana, szyta i oprawiana. Tak samo nie da się zaprojektować dobrej strony internetowej, bez znajomości zasad działania kodu, chociażby w niewielkim stopniu.

Nie chodzi tu o znajomość skomplikowanych języków programowania, takich jak C#, czy Python, tylko tych prostych, takich jak HTML, czy CSS.

Na ich naukę musisz poświęcić zaledwie 2-3 miesiące. Rynek wychodzi Ci naprzeciw: sprawdź kursy kodowania Agi na Skillshare. Możesz też pobrać aplikację Mimo na swój telefon – to coś jak Duolingo, tylko, że do nauki języków programowania.

💡 Figma jako must-know

Jeśli dziś starasz się o pracę w UI, a nie znasz Figmy, to niestety, ale jesteś na spalonej pozycji. Nieważne, czy chcesz tworzyć jako UI czy UX Designer. To tak, jakby szukać pracy jako kierowca, nie posiadając prawa jazdy.

Figma to jest obecnie absolutny standard w branży. Korzystają z niej agencje na całym świecie. Wszyscy, dosłownie wszyscy, projektują w Figmie. Wystarczy spojrzeć na różne oferty pracy: to jeden z podstawowych wymogów.

🧹 Porządek w projektach

A raczej świadomość, dlaczego jest tak ważny. Teraz uwaga: to nie tylko sposób, w jaki są poukładane warstwy w projekcie wizualnym, ale przede wszystkim struktura projektu.

UI i UX Designer musi umieć odpowiednio nazywać warstwy, nadawać im stosowną hierarchię i kolejność zgodnie z tym, jak później będą zakodowane.

🤳 Umiejętność prototypowania

Dlaczego? Projektowanie produktów cyfrowych to nie jest tworzenie pojedynczego, estetycznego obrazka, który ma ładnie wyglądać i tyle. Dotyczy powiązanych ze sobą ciągów obrazów.

Prototypowanie to proces, w którym składa się ze sobą kilka takich ekranów i łączy ze sobą relacjami. Dzięki temu, użytkownik może „przeklikać się” przez interfejs, bez konieczności pisania choćby linijki kodu.

🧠 Znajomość technicznej nomenklatury

UX i UI to obszerna dziedzina wiedzy, złożona z wielu elementów. Junior, czy nie, UI Designer powinien znać najważniejsze pojęcia techniczne. To pozwala na lepszą komunikację w zespole.

W książkach występuje paginacja, margines, czcionka. Tak samo HTML i CSS mają swoją własną nomenklaturę: hover, navkbar, modal, breakpoint.

Skąd masz wiedzieć co znaczy, że masz zaprojektować modal, skoro nawet nie wiesz, czym on jest? Dialog w projekcie musi być precyzyjny. UI Designer wie, o czym mówi, ale i co do niego się mówi.

📱 Umiejętność projektowania na desktop i mobile

Każdy produkt cyfrowy jest responsywny. Nie ma jednej, określonej rozdzielczości, tylko występuje w całej gamie różnych wymiarów. Ile urządzeń, tyle opcji. Często to nawet kilka opcji w obrębie jednego urządzenia (np. strona web wyświetlana w przeglądarce na telefonie i w przeglądarce w aplikacji).

Tworząc projekt interfejsu UI Designer musi mieć na uwadze responsywność i skalowanie. To właśnie tu wchodzi znajomość HTML i CSSa, cała na biało. Świadomość, na jakich konceptach działa, jest bardzo przydatna.

🤝 Znajomość handoffu

Handoff to inaczej proces przekazania projektu produktu cyfrowego do kodowania ekipie developerskiej.  Figma uprościła ten krok znacząco: został sprowadzony zaproszenia programistów i programistek do pliku. Po prostu.

UI Designer powinien mieć podstawową wiedzę o tym, jak eksportować obrazki, ikony, czy np. czym się różnią się od siebie obrazki w rozszerzeniach JPG i SVG.

👨‍💼 Praca z design systemem

Design system to bardzo złożone zagadnienie. W dużym uproszczeniu: to zbiór wytycznych, który pomaga zarządzać wyglądem stron i aplikacji.

Junior UI Designer rzeczywiście nie musi posiadać umiejętności tworzenia Design Systemów od zera. Powinien jednak być w stanie go wdrożyć w swój workflow.

🧑‍🦯 Świadomość accessibility

Accessibility to podejmowanie decyzji projektowych i wdrożeniowych z uwzględnieniem potrzeb i ograniczeń odbiorców. Dobry projekt to taki, który jest dostępny dla każdego.

UI Designer musi pamiętać, że istnieją też dodatkowe zagadnienia, specyficzne np. dla stron internetowych, o których musi pamiętać.

Przykładowo, może to być poruszanie się po stronie za pomocą klawiatury. Z tej opcji często korzystają osoby gorzej widzące.

W tym wypadku klawisz „Tab” pozwala na przemieszczanie się po kolejnych elementach na stronie. Projekt powinien uwzględniać, jak będą wyglądać elementy produktu, właśnie podświetlone za pomocą Tab na klawiaturze.

Interesuje Cię tematyka dostępności? Sprawdź nasz odcinek: Co warto wiedzieć o dostępności? 🎧

🥷 Multidyscyplinarność

To zbiór kompetencji, które nieco wychodzą poza UX UI:

 • umiejętność pracy z moodboardem.
 • umiejętność prowadzenia dialogu, doświadczenie w pracy z fotografem, np. współpraca przy tworzeniu contentu dedykowanego do projektu.
 • tworzenie architektury informacji. To podstawowy skill edytorski, który daje możliwość posegregogwania contentu na stronie.
 • podejmowanie decyzji projektowych w oparciu o dane analityczne.

Ostatni podpunkt to niezwykle istotny element projektowania. Często jest tak, że działy marketingu, sprzedaży i analityki w dużych firmach narzucają pewne rozwiązania, bo jedne działają na odbiorców lepiej, a inne gorzej.

Chociaż ciężko to przyjąć, to jest to naprawdę w porządku. W pracy nad produktami cyfrowymi należy umieć iść na kompromis pomiędzy zaspokajaniem poczucia estetyki, a optymalizacją konwersji.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że produkty, które są projektowane, to w rzeczywistości też narzędzia biznesowe. Ich nadrzędny cel to podniesienie konkurencyjności i kapitału przedsiębiorstwa. Analityka jest wyznacznikiem tego, co działa, a co nie.

🧘 Samorozwój

Da się być dobrym tylko w rzeczach, które faktycznie się lubi. To daje motywację do dalszego, stałego rozwoju.

Osoba, która chce zajmować się UX czy UI musi interesować się tematami, którymi branża żyje, ogarniać podstawowe portale z inspiracjami, czy profile na Instagramie.

Samorozwój pozwala na takie podejście, że stale chce się uczyć i rozwijać. Trzyma sie rękę na pulsie, wie, co dzieje się w branży, jakie są trendy, zagrożenia i jakie zmiany zachodzą.

W takich obszarach jak digital design, który zmienia się nieustannie, ciągle powstają nowe technologie, nie można osiąść na laurach z podejściem, że wie się już wszystko.